MENU
Menu

Spektrum VIDEO: Ostrov, na ktorý je vstup zakázaný

Neďaleko Islandu leží ostrov Surtsey. Nie je oplotený, nik ho nestráži a vstup naň je prísne zakázaný. Prečo je to tak?

VIDEO: Ostrov, na ktorý je vstup zakázaný
Surtsey vznikol pomerne nedávno: až v roku 1963 v dôsledku obrovskej sopečnej erupcie, ktorá trvala tri roky. Dnes sa využíva na vedecké a pozorovacie účely. Výskumníci sa tu snažia zistiť, ako od nuly vzniká celý ekosystém bez vplyvu človeka.

Estónsky ostrov Kihnu: Miesto, kde si vládnu ženy

Ostrov obostiera viacero legiend, z ktorých najzaujímavejšia je tá o rajčine. Surtsey má rozlohu len 1,4 kilometra štvorcového a ubytovanie pre tých pár vedcov, ktorí sa tu striedajú, je miniatúrne. Každý z nich musí pred vkročením na ostrov podstúpiť dôkladnú prehliadku a dodržiava prísne pravidlá.

VIDEO: Ostrov, na ktorý je vstup zakázaný
Človek je však tvor zábudlivý a tak jeden z výskumníkov neodolal volaniu matky prírody a vykonal veľkú potrebu nie do suchého záchoda, ale priamo na zem pred domčekom, kde s kolegami bývali.

Ostrov antraxu menom Voroždenija: Sovietska základňa biologických zbraní!

Jeho tráviacim systémom však prešli rajčiny a jedno semienko sa uchytilo. Vedci boli samozrejme šokovaní, netušili, ako sa to mohlo stať. Až keď sa jeden z nich priznal, rýchlo rastlinu zlikvidovali, aby nenarušila priebeh ich pokusov.

Prekliaty ostrov: Všetkých jeho majiteľov postihol krutý osud

Prirodzenou cestou tu ako prvý začal rásť mach. Spomedzi živočíchov si prvenstvo v osídlení ostrova delia alka tenkozobá a fulmar tmavý. Ide o vtáky, ktoré Surtsey využívajú na hniezdenie. Ich domov je však iba dočasný. Predpokladá sa, že o 100 rokov ostrov opäť klesne pod hladinu.

DISKUSIA
18.8. 2018 11:00
Diskusia