MENU
Menu
Horsetail Falls

Spektrum VIDEO "Ohnivý" vodopád je prírodný fenomén, ktorý musíte poznať

Len pri unikátnej kombinácii tých správnych prírodných podmienok sa z jedného občasného vodopádu v Yosemitskom národnom parku stáva populárna atrakcia. Vo februári sa zdá, akoby tu zo skaly padal oheň.

Každý rok sa od decembra do apríla topí sneh na vrcholkoch hôr a steká do údolí. Na jednom mieste pri skalnatom útvare známom ako El Capitan tak vznikajú dočasné vodopády Horsetail Falls. Ide o fantastický prírodný fenomén, ale ak sú splnené tie správne podmienky, stáva z fantastického úkazu priam čarovný. Nikde inde na svete nič podobné neuvidíte.

„Ohňopád“ priťahuje každý rok vo februári toľko ľudí, že správa národného parku musí upravovať návštevný poriadok. Na cestách sa objavujú obmedzenia, pretože v posledných rokoch tu začali vznikať dopravné zápchy. Mnohí návštevníci, ktorí navštívia Yosemite pritom vôbec nevedia, že ohňopád sa neobjavuje každý rok.

Aby sa tento úkaz dal pozorovať, v prvom rade musí na vrcholkoch hôr snežiť. Zároveň musí teplota vo februári dostatočne stúpnuť, aby sa sneh začal topiť. Keď je v Kalifornii v lete a na jeseň extrémne sucho, zrážky sa nedostavia ani na hory a Horsetail Falls nevzniknú.

Musí byť tiež absolútne jasno, aby mohli slnečné lúče preniknúť k vode pod správnym uhlom a „nezoslabené“ oblačnosťou. A aj keď sú splnené všetky podmienky, ohňopád sa objaví len na desať minút. Potom slnko klesne za obzor a divadlu je koniec. Našťastie sa však dá pozorovať niekoľko dní po sebe. Ak sú splnené podmienky.