Reklama

VIDEO: Kobra versus varan. Kto vyhrá?

Reklama

V prírode dochádza k zápasom dennodenne. Niekedy o priazeň samice, inokedy o teritórium alebo vodcovstvo vo svorke. Keď sa stretnú v boji dva rozličné druhy, víťazí ten, kto urobí väčší dojem a kto naženie väčší strach. Preto nečudo, že aj najväčší súčasný jašter sa v konfrontácií síl s kobrou pobral kade ľahšie.

Kde varany žijú?
Varany dnes zoológovia považujú za najväčšie súčasné jaštery. Zo 70 známych druhov asi 50 ich žije predovšetkým v juhovýchodnej Ázií a Austrálií, 20 druhov žije v Afrike. Niektoré boli objavené a vedecky popísané až začiatkom 20. storočia. Medzi najznámejšie patrí Varan nílsky, ktorý sa vyskytuje v Afrike od Sahary na juh, vo veľkej časti Sudánu, Etiópie, Kene a Somálska s výnimkou pobreží. Ešte pred sto rokmi žil aj v Palestíne a v povodí Jordánu.

Čím sa živia?
Žijú vždy v blízkosti stojatých alebo tečúcich vôd, kde sa často slnia na previsnutých vetvách, suchým oblastiam sa vyhýbajú. Sú výlučne mäsožravé a teda lovia kraby, mäkkýše, ryby, žaby, niekedy malé krokodíly a korytnačky, okrem toho požierajú aj malé cicavce, vtáky, vajcia a zdochliny. Počas nebezpečia utekajú do vody, výborne plávajú a potápajú sa. Dorastajú do dĺžky takmer dvoch metrov pri váhe asi 30 kg. Samica môže zniesť až 65 vajec, ktoré zahrabáva obyčajne do termitiska a veľmi sa o ne nestará. V zajatí sa dožívajú až 25 rokov.

Varany sú plaché
Hoci by ste to o nich nepovedali, v „detstve“ sú varany veľmi plaché a nesmelé. V situáciách ohrozenia dokážu bežať rýchlosťou 30 km/h a počas behu nesú telo i chvost nad povrchom terénu. Majú rýchlejší metabolizmus než iné plazy, jednoduchá bránica im umožňuje efektívnejší spôsob dýchania. Varan pustinný a niektoré austrálske druhy upadajú do zimného spánku, ostatné druhy sú aktívne celoročne. Varany medzi jaštermi vynikajú dokonalými zmyslami a vysokou inteligenciou. Zviera veľkosti králika vidí varan na vzdialenosť 300 m a pach zdochliny ucíti až na 10 km. V zajatí dokážu odlíšiť svojho ošetrovateľa od ostatných ľudí, reagujú na jednoduché povely a naučia sa prechádzať bludiskom.

Kobra zožerie aj varana
Asi to varan intuitívne cítil, že kobra je nebezpečná a živí sa hlavne inými hadmi a tiež jaštericami a menšími varanmi. Žije v indických džungliach, Indonézii a na Filipínach. Kobra kráľovská je najdlhším jedovatým hadom na svete. Kobry sa vyznačujú tým, že ak sú podráždené, vztýčia prednú tretinu tela a roztvoria horné rebrá do podoby charakteristického štítu. Pri niektorých druhoch sú na štíte kresby pripomínajúce okuliare. Štít vyzerá ako veľká nebezpečná hlava, čím zastrašuje protivníka. Ako vidíme na videu, úspešne.

Kobra si vie riadne odpľuť
Kobra indická je známa tým, že pľuje na vzdialenosť niekoľkých metrov a ak jej jedovaté sliny zasiahnu oči iného živočícha, oslepne. Jej jed je neurotoxický, dochádza po ňom k rýchlemu zastaveniu srdcovej činnosti a dýchaniu. Kobra indická je najčastejším zástupcom svojho rodu v tropickej Ázii, človeka napadá len ak sa ním cíti bezprostredne ohrozená. Iba v čase rozmnožovania sa stáva nebezpečnou. Vtedy samec i samica striedavo strážia znášku vajíčok v zemnej nore a vyrážajú do útoku, ak sa k ich úkrytu priblíži votrelec. Inak sa bežne pohybujú v sídlach domorodcov.

Ľudia ich neprenasledujú, lebo kobry chytajú krysy a myši, ktoré obyvateľom veľmi škodia na skladovaných požívatinách. Domorodci však lovia kobry pre ich mäso považované za pochúťku, v najdrahších reštauráciách sa podáva kobria polievka za vysoké ceny.

Zabije aj slona
Ako sme spomínali, jej hlavnou potravou sú hady, avšak nie je imúnna proti ich jedu, preto loví hlavne nejedovaté druhy. Vzhľadom na svoju veľkosť má aj veľa jedu. Napr. keď do chobotu uštipne slona, ten za 3 - 4 hodiny uhynie.

Autor: Radomír