Nedávno sme vám priniesli článok o smrteľne jedovatej chobotnici rodu hapalochlaena, ktorej jed dokáže zabiť až 26 dospelých ľudí v priebehu pár minút. Jej popularita očividne rastie. Nedávno sa totiž dvaja britskí turisti nakrútili pri tom, ako sa s chobotnicou hrajú. Netušili, že im hrozí smrteľné nebezpečenstvo.

VIDEO: Hlúpi turisti krôčik od smrti: Hrali sa s nebezpečnou chobotničkou
Vo videu vidno Rossa Saundersa, ako sa hrá s chobotnicou a dovoľue jej, aby mu lozila po tele. Netušil, že bezbolestné uhryznutie týmto zvieraťom spôsobuje rýchlu a bolestivú smrť. Dobrodruh sa druhýkrát narodil počas rybárčenia v Austrálii. Práve vtedy chytil do siete malú chobotničku, avšak miesto toho, aby sa od nej držal čo najďalej, rozhodol sa s ňou pohrať.

Maličkú medúzu si nevšimnete. Keď vás popŕhli, budete prosiť o smrť

Saunders si zrejme neskôr doštudoval, čo to vlastne s kamarátom chytili. Na Facebook totiž zavesil video s popisom: „Bol to zaujímavý dvojdňový úvod do rybárčenia. Videli sme dva úžasné západy Slnka, pozorovali sme delfíny a podarilo sa nám chytiť chobotnicu rodu hapalochlaena, pričom sme nevedeli, že ide o jedno z najnebezpečnejších zvierat na Zemi."

V malom tele má chobotnica dostatok jedu na to, aby zabila až 26 dospelých. Jej uhryznutie je nielen bezbolestné, ale človek ho nemusí ani cítiť. Smrť potom nastáva následkom celkovej paralýzy orgánov.

Najdesivejšie druhy hmyzu: Naháňajú hrôzu vzhľadom aj toxínmi

Uhryznutie je bezbolestné kvôli tomu, že chobotnica má veľmi malé ústrojenstvo, ktorým vstrekuje jed. Do niekoľkých minút sa však začnú prejavovať prvé symptómy. Najprv je to necitlivosť pier a jazyka, potom sa dostavia ťažkosti s dýchaním nasledované úplnou paralýzou pľúc. Obeť vyzerá, akoby stratila vedomie, nedokáže otvoriť oči ani rozprávať. Potom nastáva smrť.

V angličtine sa chobotnica rodu hapalochlaena nazýva aj „blue-ringed octopus" kvôli modrým kruhom. Tie sa jej však na tele objavujú len vtedy, keď sa cíti ohrozená. Na videu jasne vidieť, že dvaja rybári boli skutočne v nebezpečenstve.

Ako ponorenie do kyseliny: strom spôsobuje bolesť, ktorá núti k samovražde

Video nakrútil Saundersov kamarát Johnpaul Lennon. Neskôr ho okomentoval tvrdením: „Ross sa chcel odfotiť s každým možným zvieraťom a chobotnica nebola výnimkou. Vtedy ani jeden z nás nevedel, o aké zviera presne ide, a tak mi vôbec neprišlo čudné natočiť ho."

Video sa stretlo so značnou negatívnou odovzvou. Veľa ľudí poukazovalo na to, že turisti boli mimoriadne blízko mimoriadne hlúpemu spôsobu smrti. Pozrieť si ho môžete pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube