Džal Mahal stojí uprostred umelo vytvoreného jazera. To je to prvé, čo si na ňom človek všimne. Leží štyri kilometre od indického Džaipurun a jeho názov v preklade znamená „vodný palác“. V 18. storočí ho nechal postaviť maharadža Savaj Singh, zrejme preto, aby tu mohol organizovať lov na vtáctvo. Singhov syn nechal palác rozšíriť a usporadúval tu rôzne spoločenské udalosti. Zaujímavé je, že sa tu nenachádzajú žiadne obytné miestnosti, palác jednoducho nebol určený na bývanie. Dlhé stáročia bol v ruinách, ale začiatkom 21. storočia ho zrekonštruovali do jeho súčasnej podoby.

Džal Mahal má v skutočnosti päť poschodí, ale v čase, keď je jazero plné vody, je celkom nad hladinou len horné podlažie.

Jazero je oveľa staršie než palác, vtedajší panovník regiónu ho nechal vybudovať už v roku 1610 v čase hladomoru a akútneho nedostatku vody. Ešte aj v 19. storočí bolo pre miestnych zdrojom pitnej vody, ale v 20. storočí ho ľudia začali kontaminovať splaškami. Práve zápach bol dôvodom, prečo Džal Mahal prestali ľudia celkom navštevovať. V roku 2004 ho ale kúpila súkromná firma, ktorá z paláca a jazera urobila turisticky atraktívnu destináciu.