Americký neurológ Alex Rivest nakrútil nasledujúce zábery v blízkosti sopky Kilauea na Havaji. Povrch lávy vytekajúcej zo sopky tam má teplotu okolo 700 až 1 200 ° C. Rivestov sprievodca sa ponúkol, že prejde po lávovom chodníku.

Láva je vlastne roztavená hornina, ale mnoho ľudí si myslí, že je to skôr horúcej vode podobná látka. Do lávového jazera sa nedá spadnúť tak ako do bazéna, roztavená hornina je oveľa hustejšia, takže by ste na nej jednoducho pristáli a zhoreli. Láva je až stotisíckrát viskóznejšia ako voda. Problém pod Kilaueou je však akútny.

Láva sa v súčasnej dobe pohybuje cez najväčší havajský ostrov smerom k nákupnému centru obce Pahoa, a obyvatelia zúfalo rozmýšľajú, ako by ju mohli nasmerovať inam. Pahoa má asi 900 obyvateľov. Kilauea sa považuje za 300-tisíc až 600-tisíc rokov starú sopku a je jednou z najaktívnejších na svete. Nepretržite vybuchuje od roku 1983.

V októbri láva spálila jeden dom a zasiahla časť cintorína, ale zastavila sa tesne predtým, než dorazila k hlavnej ceste Pahoy. Erik Klemetti z Denisovej univerzity v Ohiu vysvetľuje, že ak sa vriaca láva stretne s chladným vzduchom, vytvorí na povrchu tmavú kôru, na ktorú sa môžete postaviť, hoci len na krátku dobu.

A aj keď sa zdá, že láva prúdi ako vodný tok, je oveľa viskóznejšia než voda, čo znamená, že môže vydržať malý tlak. Neodporúča sa to však overovať v praxi, hoci naše video ukazuje, že sa to dá.