Kolumbijskému námorníctvu sa ešte v roku 2015 podaril vskutku nečakaný objav. Našlo vrak galeóny San José, ktorá viezla doslova poklad. Odhaduje sa, že v lodi sa nachádzajú zlato, striebro a drahokamy v hodnote asi 17 miliárd eur. Presnú polohu plavidla, ktoré kleslo na dno mora v roku 1708, však námorníctvo tají z obáv pred lovcami pokladov.

V júni 2022 však zverejnili nové a pomerne detailné video, ktoré zobrazuje nielen rôzne mince a samotný vrak lode, ale aj morské živočíchy, ktoré tu počas viac než 300 rokov vytvorili rôzne kolónie. Perličkou je dokonale zachovaný porcelánový riad, ktorý sa tu podarilo nájsť. Na delách je zasa dodnes vidieť nápisy, podľa ktorých ich odliali v Seville a Cádize v roku 1655.

Odborníci sa domnievajú, že vrak je tak dobre zachovaný, pretože klesol do pomerne veľkej hĺbky – asi 600 metrov. Sem už nepreniknú slnečné lúče, ktoré k životu potrebujú mnohé morské organizmy.

Neďaleko galeóny námorníctvo objavilo ešte dve ďalšie lode. Jednu sa nepodarilo presne identifikovať, potopila sa niekedy v 16. až 19. storočí. Druhou je 200-ročný škuner, ktorého pôvod je tiež neznámy.


Vraky duchov: Zábery, z ktorých mrazí, ale stojí ich za to vidieť

Galeóna San José sa už stihla stať predmetom medzinárodného súdneho sporu. Kolumbijská vláda si totiž nárokuje celý vrak i s pokladom a aj preto okolo neho často hliadkujú lode kolumbijského námorníctva. Loď však patrila v čase potopenia Španielsku a medzinárodné právo hovorí, že Španieli ju vlastnia dodnes. UNESCO medzitým odporučilo Kolumbii, aby vrak nevyzdvihovala, vláda však túto radu nerešpektuje a zháňa odborníkov, ktorí by dokázali plavidlo zdvihnúť z morského dna.

San José bola galeónou so 62 delami, ktorá v roku 1708 viedla konvoj s pokladom. Ten tvorili tri vojnové a 14 obchodných lodí, ktoré sa plavili z panamského Portobela do kolumbijskej Cartageny. Tu mali zakotviť, prečkať obdobie hurikánov a následne sa vydať do Európy. Začiatkom júna sa však konvoj stretol s britskými loďami. Došlo k bitke, San José dostala zásah do muničného skladu a šla ku dnu aj so 600 ľuďmi na palube.