Mrazom dokonale zakonzervovanú medvedicu objavili pastieri sobov na pustom arktickom ostrove v roku 2020. Vedci teraz jej mäkké tkanivá podrobili pitve.

"Tento nález je absolútne jedinečný: kompletné mŕtve telo medveďa hnedého," povedal Maxim Čeprasov zo Severovýchodnej federálnej univerzity v Jakutsku.

"Prvýkrát sa do rúk vedcov dostala mŕtvola s mäkkými tkanivami, čo nám dáva príležitosť študovať vnútorné orgány a skúmať mozog," dodal.

Medvedica dostala meno Eterikan, podľa prielivu ktorý oddeľuje Veľký a Malý Ľachovský ostrov. Merala 1,55 metra a vážila takmer 78 kilogramov. Zahynula na následky poranenia chrbtice. Extrémny mráz uchoval okrem mäkkých tkanív aj zvyšky jej posledných jedál – vtáčie perie a rastliny.

Vedecký tím preskúmal mozog a vnútorné orgány, teraz ho čaká množstvo mikrobiologických, virologických a genetických štúdií.

"Genetická analýza ukázala, že (vtedajší) medveď sa nelíši v mitochondriálnej DNA od moderného medveďa z Jakutska a Čukotky," povedal Čeprasov.

Na Ľachovských ostrovoch sú tiež bohaté paleontologické náleziská mamutích klov, ktoré sem priťahujú vedcov aj obchodníkov so slonovinou.