MENU
Menu

Spektrum Trümmerfrauen: Ženy, ktoré pomohli postaviť Nemecko

Po skončení druhej svetovej vojny stála nielen pred Európanmi náročná úloha: odpratať trosky a postaviť svoje krajiny na nohy. Nemecko nebolo v tomto smere výnimkou, konflikt, ktorý vyvolalo, poznačil obrovskú časť jeho územia. Každý bez rozdielu pohlavia musel priložiť ruku k dielu. Ženám, ktoré pomohli znovu postaviť Nemecko, sa začalo vravieť Trümmerfrauen: Ženy z ruín.

Trümmerfrauen: Ženy, ktoré pomohli postaviť Nemecko
Foto: Wikimedia/Deutshe Fotothek
Predpokladá sa, že po skončení vojny ostalo v Nemecku nepredstaviteľných 400 miliónov kubických metrov trosiek. Len pre porovnanie, olympijských bazén má objem 2500 metrov kubických. Pred začatím rekonštrukčných prác bolo potrebné tieto trosky odpratať a neľahká úloha pripadla aj ženám. Mnohí muži boli mŕtvi, zmrzačení či v zajateckých táboroch. Vznikli Trümmerfrauen, ženy, ktoré sa pohybovali medzi ruinami budov a odpratávali ich.

Konšpiračné teórie o nacistoch: Mohli byť skutočne pravdivé?

Čistenie ulíc mali na starosti súkromné spoločnosti, ktoré najímali do svojich služieb neraz aj ženy. Okrem iného museli len pomocou ručných nástrojov búrať stavby, ktorých statiku vážne narušilo bombardovanie. Často nemali ani fúriky. Jednoducho vytvorili ľudskú reťaz a podávali si vedrá so sutinami. Tehly, ktoré sa dali znovu použiť, putovali na vlastné hromady. Rovnako tak drevené trámy, železné preklady, vane, záchodové misy či vodovodné trubky. Recyklovalo sa čo najviac, materiálu v povojnovom Nemecku nebolo nazvyš. Dokonca aj sutiny našli svoje využitie: zasypávali sa nimi krátery a zákopy.

Lepa Radić: Tínedžerka, ktorú obesili nacisti

Ako sa ukázalo, nie vždy išlo o dobrovoľníčky či zamestnankyne súkromných firiem. Neraz išlo o nacistické funkcionárky, ktoré Spojenci donútili pracovať. Inde boli zasa odpratávacie práce podmienkou pre výkon inej činnosti. Príkladom môže byť univerzita vo Freiburgu, kde museli nádejní študenti najprv pomáhať v troskách, aby im umožnili zápis na vysokú školu.

FOTO: 57-tisíc Nemcov v Moskve: Výsledok Operácie Bagration

Do veľkej miery sú ale Trümmerfrauen len ukážkou úspešnej mediálnej kampane. Noviny totiž masívne šírili fotografie usmiatych žien, ktoré odpratávajú trosky, aby ich ukázali ako príklad pre ostatných občanov. Pravdou je, že väčšinu ruín odpratali muži a stroje, čo ale samozrejme neznamená, že by ženy nepriložili ruku k dielu. V skutočnosti naozaj pracovali iba s ručnými nástrojmi, propaganda však ich úlohu do značnej miery nafúkla až sa ľuďom zdalo, že celé Nemecko stavajú na nohy len ženy. V meste Duisburg sa napríklad na čistenie ulíc v decembri 1945 zapísalo 10550 mužov a iba 50 žien. V Berlíne bol ale pomer opačný: 60-tisíc žien ďaleko prevýšilo chlapov. Celkovo však v Nemecku tvorili ženy len päť percent dobrovoľníčok.

DISKUSIA
19.5. 2019 22:00
Diskusia