Viete, kedy začali ľudia nosiť prvé topánky? Tento užitočný doplnok nosíme už viac než 40 000 rokov. Poriadne dlhá doba prekvapila dokonca aj vedcov. Mysleli si o našich predkoch, že obuv „vynašli“ o čosi neskôr.

Topánky nosíme už tisícky rokov

V časoch keď Európu a Áziu obývali moderní predkovia človeka a neandrtálci, bola už obuv známa a zdá sa, že sa ju nosil nejeden náš dávny predok, aby mu chránila nohy hlavne pred nepriazňou počasia. Podľa niektorých nálezov poznali a nosili obuv aj niektorí neandrálci.

Najnovšia štúdia amerických paleoantropológov z Washingtonovej univerzity poukazuje na zmeny na kostiach prstov našich predkov, keďže sa však jedná o veľmi jemné kosti, často sa do dnešných dôb nezachovali. Odborníci tak nemôžu presne určiť, nakoľko bolo pravidelné nosenie obuvy bežné.

Vie sa však, že naši dávni predkovia nosili topánky príležitostne, niektorí možno aj permanentne. Obuv sa stala bežnou najneskôr pred 40 000 rokmi. Už predchádzajúce štúdie jednoznačne potvrdili, že chodidlá ľudí, ktorí nikdy obuv nenosili sa výrazne odlišujú od nálezov pozostatkov ľudí s topánkami. Aj jednoduchá ochrana chodidla napríklad pásmi látky mení jemnú štruktúru kostí a najviac ovplyvňuje dĺžku kostí prostredných prstov nohy.

Topánky nosíme už tisícky rokov
Praveká móda
Úplne prvá obuv pravdepodobne predstavovala skutočne len pásy látok. Najstaršie zachované topánky, ktoré odborníci majú zatiaľ k dispozícii pochádzajú zo západu Spojených štátov americkcých a jedná sa o tkané sandále z rastlinných vlákien.

Iné nálezy datované až 27 000 rokov naznačujú, že zvyšky objavené okolo členkov a šliap ľudských kostier boli dokonca zdobené, čo potvrdzuje domnieku odborníkov, že obuv už od počiatku neplnila len praktickú úlohu, ale bola zároveň aj akousi módnou záležitosťou.

A ako sa chodilo v pravekých topánkach?
Rozhodnie nie tak pohodlne tak ako v tých dnešných. Dejiny sú podľa odborníkov plné príkladov absolútne nepraktických až iracionálnych topánok. Zdá sa teda, že sa ľudia už pred tisíckami rokov snažili svojím oblečením vyjadrovať svoje postoje.