MENU
Menu

Spektrum Tínedžerka, ktorá zvádzaĺa nacistov

Freddie Oversteegenová mala len 14 rokov, keď sa pripojila k holandskému hnutiu odporu a začala bojovať proti nacistom. Využívala to, čo mala k dispozícii: ženské tvary a mladý vek.

Tínedžerka, ktorá zvádzaĺa nacistov
Matka sestier Freddie a Truus odišla spolu s dcérami od ich otca ešte v čase, keď boli deti malé. Následne bývali v malo byte a spávali na matracoch naplnených slamou priamo na zemi. Napriek tomu tri ženy poskytli úkryt tým, ktorí to potrebovali. Krátko potom, ako Nemci začali s okupáciou Holandska, sa k Oversteegenovcom nasťahoval židovský pár. Ten ich informoval o vojne. Keď neskôr na dvere bytu zaklopal člen hnutia odboja, Freddie a Truus neváhali a pridali sa k nemu.

Bitka pri Kohime: "Stalingrad východu", na ktorý sa zabudlo

Nemci nečakali, že by niekto tak mladý mohol byť nasadeným agentom. Sestry spolu s ďalším mladým dievčaťom menom Hannie Schaftová vyhadzovali do vzduchu mosty i železničné trate či v prestrojení pašovali židovské deti do úkrytov. Nik ich nepodozrieval, veď ako by mohli tínedžerky bojovať proti okupantom?

Pravdepodobne najnebezpečnejšou úlohou však bolo zvádzanie okupantov. Dievčatá najprv zviedli svoje ciele a potom ich pod zámienkou prechádzky odviedli niekam za mesto. Tam už na mužov čakala smrť.

Unikátne fotky z geta v Lodži: Panovali tu neľudské podmienky

„Truus sa s ním stretla v luxusnom podniku," povedala Freddie v jednom z rozhovorov. „Potom išli na prechádzku do lesa, kde na niekoho narazili. Vyzeralo to ako náhoda, no v skutočnosti to bol jeden z našich ľudí. Povedal dohodnuté heslo, Truus sa spolu s vojakom otočili a pobrali sa späť do mesta. Potom padli výstrely. Cieľ ani nevedel, čo ho zabilo."

Tínedžerka, ktorá zvádzaĺa nacistov
Podobné aktivity sa však na sestrách podpísali najmä po emočnej stránke. „Po každej takejto akcii sme plakali, inak sa s tým nedalo vyrovnať. Pokiaľ človek nie je zločinec, nedokáže sa s takýmto konaním zmieriť," vravela Freddie. „Brali sme to však ako povinnosť. Niekto to musel robiť, bolo to nutné zlo: zabíjať tých, ktorí zradili dobrých ľudí."

Freddie ani jej sestra nikdy neprezradili, koľko vojakov s ich pomocou hnutie odboja zabilo. „Vojaka sa nikdy nič podobné nepýtajte," tvrdili svorne.

FOTO: Bombardovanie Londýna vo farbe: Ako sa prežívalo v staniciach metra?

Hannie Schaftovú nacisti chytili a popravili krátko pred koncom vojny. Stala sa symbolom ženského hnutia odporu a bol o nej natočený film s názvom „Dievča s červenými vlasmi."

Po vojne pracovala Truus ako umelkyňa a napísala knihu svojich pamätí. V roku 2014 ju spolu s Freddie ocenili vojnovým vyznamenaním a o dva roky neskôr zomrela. Freddie nikdy nestála vo svetle reflektorov a celý život tvrdila, že sa cítila byť tak trochu v tieni svoje sestry a Hannie Schaftovej. Zomrela 5. septembra 2018, len deň pred oslavou 93. narodenín.

Autor: Noel
Foto: National Hannie Schaft Foundation

 

DISKUSIA
6.10. 2018 11:00
Diskusia