20. augusta 1944 v ústí Temže narazila americká loď SS Richard Montgomery na plytčinu. Viezla veľké množstvo výbušnín, ktoré mali nájsť uplatnenie na bojiskách druhej svetovej vojny. Plavidlo sa nepodarilo zachrániť, rozlomilo sa a potopilo.

Tikajúca bomba na Temži: Jej výbuch môže spôsobiť cunami
Do dnešného dňa ostáva vrak lode na mieste, kde našiel svoju skazu. Leží v plytkých vodách asi dva kilometre od mesta Sheerness a obklopujú ho bóje s nápismi „Pozor! Nevybuchnutá munícia!".

Operácia Tracer: Tajný plán pochovať vojakov vo vnútri skaly Gibraltaru

Loď pomenovali podľa írskeho vojaka, ktorý zahynul v Americkej vojne za nezávislosť. Plavila sa z Filadelfie a na jej palube sa nachádzalo šesťtisíc ton munície. V ústí Temže čakala na bojové lode, ktoré jej mali poskytnúť bezpečný sprievod k francúzskym brehom.

Tínedžeri, ktorí sa vyznamenali v druhej svetovej vojne

Prúd ju ale začal unášať smerom k plytkej vode, zatiaľ čo kapitán spal. Z neznámych dôvodov prvý dôstojník na pohyb lode nezareagoval a tá narazila na plytčinu. Posádka sa zachránila, náklad však ostal na palube. Odhaduje sa, že v mori dodnes leží až deväťtisíc bômb a hoci sa časť z munície podarilo včas odviezť, 1400 ton TNT tu ostalo.

Oskar Dirlewanger: Najhorší muž SS

Niektoré analýzy uvádzajú, že ak by došlo k explózii, trosky by lietali do vzdialenosti troch kilometrov a hore prúdom Temže by sa valila menšia cunami. Tlaková vlna by tiež poškodila stovky budov na pobreží. Našťastie je pravdepodobnosť, že k výbuchu dôjde, veľmi nízka.

Napriek tomu odborníci ostávajú ostražití. Vrak sa totiž nachádza v blízkosti rušných obchodných trás, a hoci je okolo neho uzavretá zóna s priemerom 800 metrov, v priebehu posledných desaťročí tu došlo až k 22 nebezpečným incidentom, kedy sa iné lode priblížili tesne k vraku.

Jedinou možnosťou, ako s istotou predísť náhodnej explózii, je vytiahnuť výbušniny z vraku lode. Úrady sa však na niečo podobné boja dať pokyn. Vychádzajú totiž z incidentu, ktorý sa odohral v roku 1967. Pri snahe o likvidáciu munície na poľskej lodi Kielce v Lamanšskom prielive totiž došlo k výbuchu, ktorý zanechal v morskom dne sedem metrov hlboký kráter. V okruhu niekoľkých kilometrov tiež zaznamenali otrasy, ktoré sa rovnali zemetraseniu so silou 4,5 stupňa Richterovej škály. Kielce navyše ležala oveľa ďalej od pobrežia, než je tomu u SS Richard Montgomery.

Ak sa teda budete niekedy vyskytovať v okolí ústia Temže, dávajte si pozor.

Autor: Noel
Foto: Wikimedia/Clem Rutter