Okavango pramení v angolských výšinách a postupne mohutnie, keď naberá prítoky i dažďovú vodu. Kvapke, ktorá sa zrodí v prameni, trvá niekoľko mesiacov, kým dorazí do púšte Kalahari. Nie je však sama. Každoročné záplavy pokryjú vodou obrovské územie a poskytujú životodarnú tekutinu stovkám tisíc živočíchov z rôznych kútov Afriky.

 

Povodne však vyženú z domovov milióny termitov, ktoré sa následne stávajú obeťami predátorov. Kolobeh života v delte Okavanga je neúprosný.

Termitiská zdobia prakticky celú severnú Botswanu, ale až v delte Okavanga naberajú obrie rozmery. Iba to hniezdo, ktoré je v dostatočnej výške nad zemou, má totiž šancu odolať záplavám. Termity najprv zhromažďujú zeminu a až keď vytvoria dostatočne vysoký kopček, pustia sa do stavby samotného hniezda. To je dostatočne pevné, aby poskytlo dočasné miesto na odpočinok aj pomerne veľkým zvieratám. Na snímke môžete vidieť leoparda, ktorý oddychuje na termitisku a zároveň sa rozhliada po koristi.

Termitiská v delte Okavanga.
Zdroj: Shutterstock

 

Termitisko vie byť naozaj veľké a pomerne komplikované. Vnútri je rozsiahly systém tunelov a otvorov, ktoré slúžia ako ventilačné šachty. Termity dokážu vytvárať aj celkom zvislé šachty, cez ktoré sa dostáva vzduch do komôr až pod samotným hniezdom, čo zabezpečuje vynikajúcu cirkuláciu vzduchu. Hniezdo je potom sférického tvaru a nachádzajú sa v ňom stovky malých komôrok.
Domov tu nenachádzajú len termity, ale aj symbiotické huby, ktoré obohacujú pôdu živinami, najmä fosforom a dusíkom.

 

Tento vzťah termitov a húb trvá už milióny rokov. Hmyz prichádza do hniezda cez dlhé tunely a nesie so sebou nahryzenú trávu a drevo. V tuneloch sa potom vyprázdňuje a termity-robotníci tieto výkaly zbierajú a odnášajú ich do špeciálnych tunelov. Následne sem nanosia spóry húb, ktoré sa rozmnožia a rozpustia tuhé celulózne výkaly na vysokoenergetickú zmes natráveného dreva a trávy. Huby tak fungujú ako akési externé žalúdky a zároveň zo vzťahu profitujú.

Spracovanie trusu termitov hubami dokáže zmeniť nielen chemické, ale aj fyzikálne vlastnosti pôdy. Často sa napríklad zlepší jej schopnosť zadržiavať vodu. Vedci tiež zistili, že rastliny ako kukurica či cirok rastú v pôde obohatenej termitmi tri až osemkrát rýchlejšie.

 

Termity sú neoddeliteľnou súčasťou života v Botswane. Bežne sa konzumuje a je bohatým zdrojom bielkovín, slúži však tiež ako krmivo pre hydinu. Využívajú ho aj v medicíne napríklad na liečbu nevoľnosti u tehotných žien. Tehotné niekedy dokonca konzumujú pôdu z termitiska, veria totiž, že pomáha plodu.