MENU
Menu

Spektrum Tajomstvo zachovalej múmie: Prečo ešte nepodľahla rozkladu?

Jedna z najzachovalejších múmií sveta nepochádza z Egypta, ale z Číny. Nie je na ňu príjemný pohľad. Má spuchnutú a zdeformovanú tvár, no koža je na dotyk stále mäkká. Vnútorné orgány sú nedotknuté a v cievach sa stále nachádza krv. Telo Pani Dai, čínskej aristokratky, je také zachovalé, že lekári mohli vykonať pitvu aj 2100 rokov od smrti tejto ženy.

Tajomstvo zachovalej múmie: Prečo ešte nepodľahla rozkladu?
Doktorom sa podarilo zistiť nielen to, prečo Pani Dai zomrela, ale i to, ako žila. Bola manželkou aristokrata Li Canga z čínskej dynastie Han. Viedla extravagantný život a jej hrobka bola plná luxusných predmetov, ktoré si v tých časoch mohli dovoliť iba najbohatší ľudia. Patria medzi ne stovky kusov hodvábneho oblečenia, hudobné nástroje, kozmetika či rôzne sošky. Dovedna ide o asi dvetisíc predmetov.

Múmia stvorená prírodou: Pes uviazol v strome, našli ho až drevorubači

V mladosti bola Pani Dai mimoriadne pôvabnou ženou, no napokon sa stala obeťou luxusného spôsobu života. Nevedela si odoprieť žiadnu pochúťku a niet divu, že sa časom stala obéznou. Pravdepodobne už nedokázala ani chodiť. Nielen kvôli extrémnej nadváhe, ale aj kvôli porušenej platničke v chrbtici. Pitva odhalila, že pri chôdzi jej tento zdravotný problém spôsoboval obrovské bolesti.

Telá z močiarov: Múmie, ktoré vytvorila príroda

Pani Dai mala v tele niekoľko parazitov, ktorými sa nakazila buď z nedovareného jedla, alebo v dôsledku nedostatočnej hygieny. Mala upchaté artérie, vážnu srdcovú chorobu, osteoporózu a obličkové kamene. Ako 50-ročná dostala infarkt a zomrela. Jej posledným jedlom boli melóny.

Tajomstvo zachovalej múmie: Prečo ešte nepodľahla rozkladu?
Iróniou je, že v hrobke Pani Dai sa nachádzalo množstvo kníh a zvitkov pojednávajúcich o zdravom životnom štýle. Archeológovia tu tiež našli recepty z tradičnej čínskej medicíny na prípravu liekov proti bolesti hlavy, astme či impotencii.

Hrobku objavili v roku 1971 neďaleko mesta Čangša. Pani Dai bola zabalená do 20 vrstiev hodvábu a telo ležalo v štvordielnej rakve, ktorej jednotlivé diely sa zmenšovali podobne ako matrioška. Miestnosť bola prakticky vzduchotesne uzavretá, vďaka čomu sa v nej nenachádzali takmer žiadne baktérie, ktoré by telo rozložili. V rakve sa tiež našli stopy ortuti, čo naznačuje, že túto látku použili starovekí balzamovači ako antibakteriálny prostriedok. Mŕtovlu tiež pred pochovaním namočili do neznámej jemne kyslej látky, ktorá bránila množeniu baktérií. Aj tak ale ostáva záhadou, ako je možné, že po viac než dvoch tisícročiach je múmia stále ohromne zachovalá.

Vedci odhalili tisíce rokov starú múmiu. Pozrite sa, ako vyzerá

Objav hrobky Pani Dai a jej manžela sa považuje za jeden z najväčších archeologických objavov 20. storočia. Práve vďaka nemu sa podarilo zrekonštruovať život Číňanov počas dynastie Han. Zistilo sa, čo vtedy ľudia jedli, ako obrábali polia, lovili, domestikovali zvieratá či vyrábali potraviny.

Telo artistokratky je dnes vystavené v provinčnom múzeu v meste Chu-nan.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
13.11. 2018 8:00
Diskusia