Teraz však svitla nová nádej, keď sa vedcom podarilo vytvoriť živý sval, ktorý nefunguje len ako ten skutočný, ale vie sa tiež sám liečiť.

Tkanivo vypestovali v laboratóriu z nezrelých prekurzorových buniek, čo sú krvné bunky, ktoré neplnia špeciálnu funkciu. Otestovali ho na myšiach a výskumníci sa domnievajú, že ide o krok k príprave životaschopných náhradných svalov pre ľudí.

Na rozdiel od predchádzajúcich príkladov bioinžiniersky vyrobených svalov, sa tieto svalové vlákna po prvý raz sťahujú tak silno ako tie prirodzené, píše britský denník Daily Mail.

V rámci samoliečiaceho mechanizmu sú dôležité spiace satelitné bunky, ktoré sa aktivujú pri zranení na regeneráciu poškodeného tkaniva.

Kľúčom k úspechu pre vedecký tím bolo vytvoriť pre tieto bunky vhodné mikroprostredie, kde by mohli efektívne pôsobiť.  "Jednoduché vloženie satelitných buniek alebo menej vyvinutého svalu by nefungovalo," hovorí Mark Juhas z Duke University v americkom štáte Severná Karolína.

Vedci testovali sval, keď ho stimulovali elektrickými impulzmi, zámerne ho poškodili toxínom z hadieho jedu a pozorovali ho cez malé sklenené okienko na chrbte živej myši.
Do akcie vstúpili satelitné bunky, ktoré aktivovali, zmnožili a opravili poškodené svalové vlákna.