Spirostomum

Najrýchlejšie stvorenie sveta môže byť tiež jedným z najmenších. Tieto ploché štvormilimetrové tvory bežne žijú v jazerách a rybníkoch. Maličké jednobunkové organizmy disponujú neuveriteľne rýchlou obrannou schopnosťou, ktorá ich radí medzi najrýchlejšie tvory na Zemi. Keď sa zľaknú, trvá im len niekoľko milisekúnd, kým skrátia dĺžku svojho tela približne o 60 percent stočením do tvaru disku. Dokážu to so zrýchlením 200 m/s2. Je pôsobivé, že to robia bez použitia svalov a poškodenia ich vnútorných štruktúr. Inžinieri dúfajú, že štúdium živočíchov im pomôže pokročiť v nanotechnológii a vývoji malých robotov.

Kalifornské roztoče

Tieto drobné pavúkovce sa dokážu pohybovať úžasnou rýchlosťou takmer 30 centimetrov za sekundu alebo 0,9 kilometra za hodinu. Čo je na tom úžasné? Čo sa týka pomeru k dĺžke tela, tieto rýchliky veľkosti sezamových semien sa pohybujú 332-krát. Ak by sme to premietli na ľudí, pohybovali by sa rýchlosťou 2 317 kilometrov za hodinu. Podľa tohto merania sú kalifornské roztoče najrýchlejšie suchozemské zvieratá. Ďalším je austrálsky tigrovaný chrobák, ktorý dokáže zvládnuť 171 dĺžok svojho tela za sekundu. Rekordní šprintéri ako Usain Bolt zvládajú iba šesť dĺžok tela za sekundu a svoju rýchlosť si dokážu udržať len na krátke vzdialenosti. Vedci veria, že štúdium biomechaniky, ktorá umožňuje roztočom taký rýchly pohyb by mohla pomôcť pri zlepšení rýchlosti robotov a iných zariadení.

Ovady

Veľké muchy sú pohromou pre mnohých letných návštevníkov lesov, močiarov a pláží. Samice sú schopné spôsobiť veľmi bolestivé uhryznutie a dokážu byť neuveriteľne vytrvalé v honbe za krvou, ktorú potrebujú na stimuláciu produkcie vajíčok. Sú to však samci, ktorí patria medzi najrýchlejšie stvorenia na planéte. Jeden severoamerický samec pri honbe za partnerkou letel úžasnou rýchlosťou 144,8 kilometra za hodinu. To je rýchle podľa štandardov na takmer každé zviera, ale v prepočte na dĺžku tela za sekundu by to bol zhruba ekvivalent k tomu, akoby človek cestoval rýchlosťou neuveriteľných 6 525 kilometrov za hodinu. Na celom svete existuje asi štyritisíc druhov hmyzu, ktoré patria do rovnakej čeľade, ale žiadny sa rýchlosti ovadov ani zďaleka nevyrovná.

Pilobolus

Zatiaľ čo rýchlosť mnohých druhov na tomto zozname sme porovnávali s priemernou rýchlosťou guľky, výskumníci skutočne vystrelili zo zbrane, aby zistili, či je táto huba rýchlejšia. Pilobolus je škodlivá huba, ktorá sa rozmnožuje prostredníctvom zvierat. Akonáhle dokončí svoju cestu cez tráviaci systém zvieraťa, vypestuje vo výkaloch cibuľky naplnené tekutinou. Keď sa vo vnútri cibúľ vytvorí dostatočný tlak, vypustia spóry na rastliny v okolitom prostredí, aby ich zožrali nové živočíchy. Tieto spóry dosahujú maximálnu rýchlosť asi 25 metrov za sekundu, čo je dosť pôsobivé vzhľadom na ich veľkosť. BBC to zachytila na film pri experimente - spóry vystrelili so zrýchlením viac ako 20 000 G, čo bolo rýchlejšie ako guľka z pušky Remington, ktorá vystrelila rýchlosťou približne 9 395 G.

Koprofilné huby

Podľa článku z roku 2008 nechutná huba žijúca v truse dosahuje zrýchlenie až 180 000 g. Jej reprodukčný cyklus nás môže znechutiť, ale táto huba plní zásadnú úlohu tým, že rozkladá trus. Rovnako ako pilobolus, aj ich spóry musia skonzumovať zvieratá, čo predstavuje problém, lebo málo zvierat žerie na tom istom mieste, kde vylučujú. Preto huba musí svoje spóry „odpáliť“ o pár metrov ďalej. Pôsobivé je, že táto vzdialenosť je mnohonásobkom jej veľkosti. Huba to dosahuje silným vystreľovaním spór, čo môžeme prirovnať k mechanizmu striekacej pištole. Spomínané zrýchlenie až 180 000 G je jedným z najrýchlejších v prírode.