MENU
Menu

Spektrum Sucho odkrylo staroveký palác, jeho preskúmaniu bránila voda aj teroristi

Suchá netrápia len európske krajiny. Negatívny vplyv klimatických zmien začínajú pociťovať ľudia v celom svete, občas sa však stane, že vďaka nemu človek objaví čosi nové. Napríklad staroveký palác.

Sucho odkrylo staroveký palác, jeho preskúmaniu bránila voda aj teroristi
Sucho v okolí irackého Mosulu už trvá mimoriadne dlho a spôsobilo obrovský pokles hladiny tamojšej priehrady. Rieka Tigris ju jednoducho nestíha napájať. Vďaka tomu sa človeku naskytol úžasný pohľad, keď sa spod vody zrazu vynoril 3400 rokov starý palác. Na objavovaní jeho zákutí momentálne pracujú nemeckí a kurdskí archeológovia.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu

Ide o jeden z najvýznamnejších archeologických objavov v danej lokalite za posledných desať rokov. Na vine je teroristická organizácia ISIS, ktorá región donedávna ovládala. O existencii paláca totiž vedci vedeli už v roku 2010, hrozba útoku ich však z okolia Mosulu vyhnala a vrátili sa až teraz.

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!

Komplex s názvom Palác Kemune postavili pred viac než tromi tisícročiami z hlinených tehál. Mal takmer dva metre hrubé a ešte o čosi širšie múry. Zastavaná plocha má 1800 metrov štvorcových.

Palác Kemune stál kedysi na vyvýšenej terase a ponúkal výhľad na údolie rieky Tigris z miesta, ktoré bývalo jej východným brehom. Starovekí architekti dokonca nechali vybudovať obrovskú stenu, aby zabránili zosuvu pôdy a prípadnému zničeniu paláca.

Predpokladá sa, že komplex bol súčasťou kráľovstva Mittani, ktoré zaberalo časti dnešnej Sýrie a Iraku v 15. až 14. storočí pred Kristom. Vzhľadom na staroveké zvitky sa dá povedať, že mittanskí králi boli považovaní za rovnocenných panovníkom Babylonskej a Chetitskej ríše či dokonca s egyptským faraónom. Napriek tomu však ide o jednu z najmenej prebádaných starovekých civilizácií na Blízkom východe. Vedci nepoznajú dokonca ani len polohu hlavného mesta kráľovstva Mittani.

Letecký pohľad na komplex oku amatéra veľa nepovie a dáva priestor skôr pre predstavivosť. Tú môžu rozbehnúť rôzne zaujímavé fakty, ktoré sa vedcom zatiaľ podarilo zistiť. Podlahy vo väčších miestnostiach, ktoré boli zrejme určené pre tých najbohatších, pozostávali z pálených tehál. Steny boli zdobené rôznymi farebnými mozaikami a palác s najväčšou pravdepodobnosťou neplnil obrannú, ale skôr okrasnú funkciu.

Archeológovia budúcnosti: čo po nás nájdu?

Ani zďaleka nejde o prvý prípad, kedy sucho odkrylo zaujímavé miesto. V roku 2018 nepršalo v Európe tak dlho, že hladina riek klesla a odhalila kamene, prostredníctvom ktorých nám nechali odkazy dávno mŕtvi ľudia.

DISKUSIA
14.7. 2019 0:00
Diskusia