MENU
Menu

Spektrum Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

„Keď ma uvidíte, plačte." To je len jeden z mnohých nápisov vytesaných do takzvaných „hladových kameňov". Ide o artefakty zo stredoveku, ktoré odhalilo dlhotrvajúce sucho v rieke Labe neďaleko českého Děčína.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami.
Foto: Wikipedia/Norbert Kaiser
Hladové kamene či hungersteine, ako ich volajú Nemci, je možné vidieť len vtedy, keď hladina rieky dostatočne klesne. Historici tvrdia, že mali v minulosti ľudí varovať pred prichádzajúcimi ťažkými časmi a hladom. V Labe sa ukrývajú desiatky týchto kameňov, ktoré pochádzajú zo 17. storočia. V iných európskych riekach však ležia ešte staršie kamene, niektoré dokonca až z roku 1417.

Sucho týmto farmárom nevadí, majú pevný dážď

Predpovede hladových kameňov dávajú logiku. Sucho totiž spôsobuje slabú úrodu, ktorá vyženie nahor ceny jedla, následkom čoho chudobní ľudia hladujú. Kamene mali donútiť človeka pripraviť sa na najhoršie a robiť si zásoby jedla nielen pre seba a svoju rodinu, ale aj pre domáce zvieratá.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami.
Foto: Public Domain
Hospodárstvo však neohrozovala len slabá úroda. Nízka hladina riek totiž obmedzovala obchod. Riečna doprava sa zastavila, lode neboli schopné plavby. Tovar, ktorý rýchlo podliehal skaze, bolo nutné buď rýchlo predať pod cenu, alebo znášať straty.

Budú ľudia zomierať od smädu? Kapskému mestu dochádza voda

A ani so zvyšnými produktami to obchodníci nemali ľahké. Nemohli sa venovať svojmu remeslu, prichádzali o peniaze a tým ešte viac podkopávali krehkú ekonomiku. Správy vyryté v hladových kameňoch sú dôkazom toho, aký obrovský negatívny vplyv mali suchá na našich predkov. Labe je riekou s najväčším počtom týchto artefaktov, ležia však napríklad aj v Rýne.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami.
Foto: Wikipedia/Axel Hindemith
Zaujímavé je, že pod názvom „hladové kamene" ich poznáme až od polovice 20. storočia. Stalo sa tak potom, ako na jeden z nich vytesali nápis „Hungerhahr 1947", teda „Hladový rok 1947". Ide o odkaz na nedostatok jedla, ktorým trpelo Nemecko po druhej svetovej vojne počas zimy na prelome rokov 1946 a 1947.

VIDEO: Nebeské tsunami: Pozrite si neuveriteľnú silu prírody

Ľudia vyrývajú nápisy do kameňov aj v súčasnosti. Na jednom z nich napríklad stojí „Anno 2003". Práve vtedy bolo v Európe vôbec najhorúcejšie leto najmenej od roku 1540.

Autor: Noel

DISKUSIA
11.9. 2018 10:00
Diskusia