Kynam, v Japonsku tiež známe ako kyara“ je mimoriadne ojedinelým druhom agarového dreva, ktoré sa vďaka komplexnej a veľmi výraznej vôni využíva v parfumérstve. Ide o najvyhľadávanejší typ takzvaného „oudu“. Týmto slovom sa na Arabskom polostrove označuje tmavé jadrové drevo plné živice zo stromu s latinským názvom aquilaria. Na úvod možno ide o komplikovanú terminológiu, a tak vám stačí vedieť, že gram kynamu sa predáva najmenej za desaťtisíc eur.

Kynam je najdrahším drevom sveta a už tisícročia je dôležitou súčasťou čínskej, japonskej, indickej, arabskej i juhoázijskej kultúry. Vždy išlo o vzácnu komoditu, ale dopyt po nej v posledných rokoch poriadne zdvihol ceny.

Jadrové drevo aquilarie nemá vlastne žiadny výraznejší zápach a je bledé. Za istých podmienok ale strom tvorí tmavú živicu, ktorá robí z bežného dreva vzácnosť. Ľudia odpradávna vedia, že živica sa tvorí iba vtedy, keď je aquilaria poškodená. Dlho ale dumali, či ju musí trafiť blesk, alebo má strom poškodiť divé zviera či mravce. Ako sa napokon ukázalo, stačí, aby cez rez do rastliny vnikla špecifická pleseň. A tak dnes vo viacerých ázijských krajinách existujú plantáže, kde pracovníci úmyselne stromy poškodzujú a infikujú ich plesňou.

Plantážový kynam síce nie je lacný, ale tomu z voľnej prírody cenou nemôže konkurovať. Dôvod je jediný: je oveľa mladšie a majitelia plantáží rúbu stromy už po pár rokoch. Vo voľnej prírode môže ale pleseň bujnieť v strome aj stáročia.

„Ide o najunikátnejšie drevo sveta, vyskytuje sa zriedkavejšie než titán, urán, platina či diamanty,“ uviedol v jednom z rozhovorov obchodník s kynamom Alan Mahaffey. „V roku 2013 sa v Šanghaji predal dvojkilový kus za 18 miliónov dolárov. Mne osobne sa podarilo nájsť až 16-kilogramový kus, jeho cena bola 20 miliónov dolárov. A to bolo v roku 2016“.

Kuriózny príbeh sa pred pár rokmi odohral v Kambodži. Japonskí obchodníci ponúkli mníchom v kláštore Wat Bang Kradan neuveriteľných 23 miliónov dolárov za aquilariu, ktorá rástla na ich pozemkoch. Mnísi odmietli a vláda v obave, že by strom mohli ohroziť zločinci, zriadila pri kláštore vojenské stanovište. Ide tak o najprísnejšie strážený strom sveta.

Pri pohľade zvonku sa nedá povedať, či je jadrové drevo aquilarie infikované plesňou. A tak niet divu, že strom je v divočine čoraz ohrozenejší. Ľudia ich totiž s vidinou zisku rúbu, objavenie kynamu im totiž môže zmeniť život. A cena stále rastie.