MENU
Menu

Spektrum Štátik, ktorý vznikol omylom: Republika bola 400 rokov tŕňom v očiach pápežov

Apeninský polostrov bol stáročia rozdelený na množstvo malých územných celkov. Od pádu Rímskej ríše až do druhej polovice 19. storočia išlo o rozdrobený región a jedným zo štátov, ktoré tu existovali, bola Cospaia. Vznikla a takmer štyri storočia pretrvala vďaka omylu, no a život tu bol prinajmenšom zvláštny.

Štátik, ktorý vznikol omylom: Republika bola 400 rokov tŕňom v očiach pápežov

Žiadna vláda, zákony ani dane. Na ploche s rozlohou troch kilometrov štvorcových panovalo čosi, čo pripomínalo anarchiu. A napriek chaosu, ktorý zmietal Apeninským polostrovom, napriek krvným pomstám, obchodným i skutočným vojnám a rozchádzajúcim sa záujmom mestských štátov pretrvala Republika Cospaia skoro 400 rokov.

FOTO: Miesta, kde nenájdete davy turistov: Dve sú aj v Európe

Jej príbeh začal v roku 1431, keď si pápež Eugen IV. zobral do florenstkého kniežaťa pôžičku vo výške 25-tisíc zlatých florénov. O deväť rokov neskôr prišiel čas splácania, ibaže pápež peniaze nemal. Miesto toho na knieža prepísal mesto Borgo San Sepolcro a jeho okolie. Strany sa dohodli, že hranica povedie tokom malej riečky Rio. Pomenovanie „Rio" je však pre rieku pomerne bežné (v preklade dokonca znamená „rieka") a v regióne, o ktorom je reč, boli rieky s takýmto pomenovaním dve. Tiekli vo vzdialenosti len 500 metrov od seba.

Pápežovi podriadení vytýčili hranicu na rieke Rio, ktorá ležala bližšie k Vatikánu. O tej druhej nevedeli. Zamestnanci kniežaťa naopak nevedeli o tej prvej. A tak sa stalo, že medzi vodnými tokmi vzniklo územie nikoho, na ktorom ležalo mestečko Cospaia.

Zostavili rebríček najšťastnejších krajín, prvých päť je v Európe. Ako dopadlo Slovensko?

Obyvatelia Cospaie využili príležitosť a rýchlo vyhlásili samostatnosť. Ani pápež, ani knieža sa však neplánovali kvôli malému územiu vrátiť k rokovaciemu stolu a ponechali udalostiam prirodzený vývin. Obaja boli radi, že medzi sebou majú nárazníkový štát. V roku 1440 teda maličká republika získala nezávislosť. Jej obyvatelia nevytvorili žiadnu formu vlády či riadiacich orgánov, nemali zákony a neplatili dane. Všetok čas venovali poľnohospodárstvu, ktorého produkty potom predávali okolitým štátom.

Keď sa do Európy v polovici 16. storočia dostal tabak, Cospaia vycítil jedinečnú šancu. Začala s jeho pestovaním a keďže v tom čase sa tabak považoval za liek na všetko od bolesti hlavy po artritídu, netrvalo dlho a v republike sa začali hromadiť peniaze. Pápeži totiž bojovali proti užívaniu i pestovaniu tabaku, obyvatelia Cospaie však na katolícku cirkev príliš nedbali. Z ich mestečka sa čoskoro stalo toskánske tabakové centrum.

Štátik, ktorý vznikol omylom: Republika bola 400 rokov tŕňom v očiach pápežov

Zvesti o štátiku, kde sa neplatia dane, sa nanešťastie rýchlo rozkríkli. Cospaia sa stala miestom, kde sa obohacovali nečestní obchodníci, a práve tento fakt prispel k zániku republiky.

FOTO: Slovensko prepadlo: Sme takmer najnezdravšia krajina sveta

V roku 1826, 386 rokov potom, ako Cospaia vyhlásila nezávislosť, si pápež a toskánsky veľkoknieža rozdelili jej územie medzi seba. Ľudia tu síce stratili nezávislosť, získali však licenciu na pestovanie tabaku. Dnes tu však nájdete len zopár domčekov a niekoľko desiatok ľudí. Nad dverami tunajšieho kostola sa ale skvie nápis Perpetua et Firma Libertas: Silná a trvalá sloboda.

DISKUSIA
20.8. 2019 10:00
Diskusia