Šéfredaktor denníka Komsomolskaja pravda bol pri tom, keď Stalinovi v auguste 1941 súdruhovia oznámili, že nemecká armáda čoskoro dobyje Kyjev. Odfotil najdôležitejšieho muža Sovietskeho zväzu v kritickom momente a sľúbil, že záber zničí. No neurobil to. Považoval zrejme za nemožné zničiť fotku zachytávajúcu človeka, ktorý mal absolútnu dôveru v plán A. Ten stroskotal, a žiadny plán B jednoducho nebol.

a
Zdroj: Reddit.com/r/pics

Operácia Barbarossa, nemecký útok na ZSSR, prišla pre Stalina znenazdajky. Keď sa územím Sovietskeho zväzu hnali tisíce tankov, lietadiel, kanónov a viac než šesť miliónov vojakov, bol Stalin niekoľko dní v totálnom šoku. Nemohol tušiť, že zo súboja dvoch najtotalitnejších režimov, aké svet kedy poznal, vyjde ten jeho víťazne.

Prvé týždne operácie vôbec nevyzerali ako súboj dvoch gigantov. Nemecký postup vyzeral ako prechádzka parkom. Stalin nechal pred vojnou dosť neprozreteľne vyvraždiť prakticky celú elitu Červenej armáde a proti Hitlerovým špičkovým generálom stáli najprv neskúsení muži. Navyše im chýbalo hlavné vedenie, Stalin jednoducho odmietal uveriť, že ho Hitler zradil.

Nie, že by mal voči vodcovi nacistického Nemecka prehnanú dôveru. Poznal ale zásadu ešte z čias Bismarcka, ktorej sa hovorilo Ostpolitik. Tá hovorila, že Nemecko sa nemá angažovať na východe, kým vedie vojnu na západe. A predsa sa tak stalo.

Aj celé sovietske Politbyro bolo presvedčené, že k vojne v roku 1941 nedôjde. Nemecko si nemohlo dovoliť viesť vojnu na dvoch frontoch! A tak, keď generál Filipp Ivanovič Golikov už v marci 1941 hlásil Stalinovi zvýšenú koncentráciu nemeckých jednotiek na východných hraniciach Tretej ríše, dodal, že ide zrejme o falošné informácie pochádzajúce zo zdrojov britských tajných služieb. V máji to isté povedal Stalinovi maršal Kuznecov, ale s tým istým dodatkom ako Golikov: ide zrejme o falošné informácie podsunuté Sovietom cudzou mocnosťou.

Stalin bol počas prvých týždňov operácie Barbarossa v stave psychického zrútenia. Utiahol sa na svoju daču a keď za ním prišli sovietski generáli a žiadali rozkazy, najprv si myslel, že ho prišli zatknúť a popraviť. Stal sa však opak, potrebovali velenie. Zrejme vtedy si prvý muž ZSSR uvedomil, akú má obrovskú moc. A fotografia, ktorú ste videli vyššie, sa razom stala minulosťou.