MENU
Menu

Spektrum Skutočný Rain Man: Kim Peek čítal dve strany naraz a nevedel si zapnúť gombík

Vo filme Rain Man hrá Dustin Hoffman autistického génia, ktorý má neuveriteľný talent na pozorovanie detailov. V okamihu vie napríklad spočítať stovky zápaliek spadnutých na zem. Ide o populárny film, no málokto vie, že vznikol podľa skutočného človeka. Volal sa Kim Peek a jeho život bol ešte úžasnejší než osud filmového Rain Mana.

Skutočný Rain Man: Kim Peek čítal dve strany naraz a nevedel si zapnúť gombík
(Foto: Wiki/Dmadeo)
Peek sa narodil so skutočne výnimočným mozgom, chýbali mu totiž nervy, ktoré prepájajú hemisféry. Ako rástol, začali sa u neho prejavovať mimoriadne schopnosti. Vo veku dvoch rokov si dokázal zapamätať ohromné množstvo informácií. Neskôr, keď sa naučil čítať, hltal knihy doslova jednu po druhej. Bežný román prečítal za hodinu a zapamätal si takmer celý text od slova do slova. Čiastočne za to vďačil aj tomu, že dokázal čítať dve strany naraz: každú jedným okom. Väčšinu života strávil práve čítaním.

Zabudnutý génius: Norman Borlaug zachránil miliardu životov

Z Peeka sa stala chodiaca encyklopédia. Dokázal dokonca dávať navigačné pokyny v uliciach miest, na ktorých mapu sa iba na sekundu pozrel. Disponoval tiež úžasnou výpočtovou schopnosťou. Mohli ste mu povedať akýkoľvek dátum a on určil, na aký deň v týždni pripadol. Bez problémov by vedel, či ste sa narodili vo štvrtok, alebo v nedeľu, a ešte by vám k tomu povedal, čo dôležité sa v deň vášho narodenia stalo.

Trojročná má IQ 171, je múdrejšia ako vy

Za svoje schopnosti vďačil podľa vedcov práve tomu, že nemal prepojené hemisféry mozgu. Dokázal tak naraz spracovať oveľa viac informácií než bežný človek, lebo jeho mozog si vytvoril iné druhy prepojení.

Kim Peek však nemal len úžasné schopnosti. Jeho vrodená vada spôsobila aj viacero vážnych psychických porúch. Napriek dokonalej pamäti mal intelektuálne problémy, nedokázal si spájať súvislosti a v matematike bol úplne žalostný. Mal IQ 87 a v detstve sa uňho prejavili aj vývojové vady. Chodiť sa naučil až ako štvorročný a potreboval pomoc pri bežných činnostiach, napríklad pri zapínaní košele. Našťastie však mal mimoriadne obetavého otca Frana, ktorý na syna celý život starostlivo dohliadal. Kim sa od neho prakticky celý život ani nepohol.

Skutočný Rain Man: Kim Peek čítal dve strany naraz a nevedel si zapnúť gombík
Kim Peek a jeho otec Fran (Foto: Wiki/Dmadeo)
V roku 1984 sa Peekovci stretli so scenáristom Barrym Morrowom, čo viedlo k vzniku filmu Rain Man. Popularita filmu spôsobila, že Kim sa čoraz častejšie objavoval v rôznych televíznych šou. Prejavili oňho záujem aj vedci a absolvoval niekoľko vyšetrení prostredníctvom magnetickej rezonancie, ktoré lekárom pomohli pochopiť, ako funguje ľudský mozog.

Najinteligentnejší vrahovia: Mali IQ géniov a rozsievali smrť

Kim Peek zomrel v roku 2009 na infarkt. Barry Morrow o ňom povedal: „Pochybujem, že niekto s Kimom dokázal stráviť päť minút bez toho, aby neodchádzal s tak trochu zmeneným pohľadom na seba, na svet a na potenciál ľudských bytostí."

DISKUSIA
7.7. 2019 22:00
Diskusia