Welwitschia, 2 000 rokov

Ide o primitívny ihličnan, ktorý rastie len na niektorých častiach pobrežia Namíbie a Angoly, kde sa vlhký vzduch sponad mora stretáva s púšťou. Napriek zdaniu rozkonárenej bohatej koruny má len dva listy, ktoré nikdy nezhadzuje. Je to národný strom Namíbie.


Azorella compacta, 2 000 rokov

To, čo vyzerá ako mach pokrývajúci skaly, je v skutočnosti veľmi husto kvitnúci ker, ktorý je vzdialeným príbuzným petržlenu. Rastie v extrémne vysokých nadmorských výškach na púšti Atacama.

Borovica Pinus longaeva, takmer 5 000 rokov

Dlhoveké stromy nájdete v kalifornských Bielych horách. Vek stromov na fotografii sa odhaduje na viac než štyri tisícročia. Pre svoju dlhovekosť dostala borovica prezývku „starý muž“.

Posidonia, 100 000 rokov

Podmorská lúka porastená trávou posidoniou zapustila korene zhruba vtedy, keď sa naši najstarší predkovia usídľovali v Južnej Afrike. Tráva je v zozname chránených pamiatok UNESCO a rastie medzi ostrovmi Ibiza a Formentera.

Old Tjiko, 9 550 rokov

Tento smrek je obrazom toho, ako sa menila klíma na Zemi. Vetvy nízko nad zemou rástli rovnako zhruba deväťtisícpäťsto rokov, ale nový kmeň je starý len zopár desiatok, maximálne stoviek rokov. Nájdeme ho v hornej časti horskej plošiny v západnom Švédsku.

Yucca schidigera, 12 000 rokov

Tento kruh rastliny juka v Mohavskej púšti, starý približne dvanásťtisíc rokov, má pozoruhodnú štruktúru. Rozrastá sa pomaly smerom od centrálnej stonky v zemi. Nové rastliny nahrádzajú staré, ale všetky sú spojené spoločnou koreňovou štruktúrou. Odfotila ho fotografka Rachel Sussmanová, ktorá na cestách po svete takmer desať rokov zvečňovala najstaršie živé veci na svete.