MENU
Menu

Spektrum Šikmé veže v Santose: V meste sa nakláňa 100 budov, hrozí katastrofa

Pohľad na panorámu brazílskeho mesta Santos je dosť zvláštny. Keď sa človek pozerá z paluby lode, hneď mu je jasné, že s vysokými bytovkami čosi nie je v poriadku. Veď sa nakláňajú ako šikmé veže v Pise!

Šikmé veže v Santose: V meste sa nakláňa 100 budov, hrozí katastrofa
Problém je v podloží, na ktorom stojí mesto Santos. Pod sedem metrov hrubou vrstvou piesku je 30 až 40 metrov ílu, ktorý nie je práve najvhodnejší pre stavbu výškových budov. Do roku 1968 v meste neexistovali žiadne obmedzenia, ktoré by sa týkali základov re viacposchodové stavby. Odporúčanie znelo jasne: základy by mali siahať až dolu k pevnej skale, lenže tá je takmer 50 metrov hlboko.

FOTO: Omyly architektov, na ktorých sa škodoradostne pobavíte

Developeri samozrejme nechceli znášať dodatočné náklady na kopanie takých hlbokých jám, a tak má dnes väčšina budov v blízkosti pobrežia základy v hĺbke len štyri až päť metrov. Keď sa začali nakláňať prvé stavby, úrady si uvedomili, že majú problém, a tak vydali nové nariadenia o základoch pre výškové budovy. Ale bolo už neskoro a dnes má Santos najvyššiu koncentráciu šikmých stavieb na svete.

FOTO: Podnikateľ si postavil majestátny palác na mieste, kde by ste ho nečakali

Aby toho nebolo málo, budovy stoja dosť blízko pri sebe. Nemal by to byť problém, keďže takéto stavby zväčša padajú vertikálne a tak by ich pád nemal spôsobiť domino efekt. Lenže presne o tom si šepkajú obyvatelia Santosu: že keď spadne jedna stavba, vezme so sebou ďalšiu a tak ďalej.

Napriek tomu v budovách stále žijú ľudia, ktorí sa musia vyrovnávať s každodennými problémami. Posúva sa im nábytok, nevedia si naliať pohár doplna, sporáky musia podkladať, aby boli rovno.

Najdlhšie mólo na svete: Ľudia si na ňom musia brať taxíky

V Santose je asi stovka budov, ktoré sa nakláňajú v hrozivých uhloch. Odklon najvyššieho bodu od základne je najmenej pol metra, v extrémnych prípadoch až 1,8 metra. Pred pár rokmi síce prebehli snahy o nápravu súčasného stavu, ale zistilo sa, že práce by boli príliš drahé. Narovnala sa len jedna budova a z mestského rozpočtu odtieklo v prepočte 1,5 milióna eur.

Pohľad na panorámu Santosu je tak dodnes pomerne bizarný. A aj tu bude zrejme platiť pravidlo, že kým nepríde ku katastrofe, stav sa nezmení.

DISKUSIA
13.10. 2019 22:00
Diskusia