MENU
Menu

Spektrum Sígirija: Nedobytná pevnosť, kde si kráľ podrezal hrdlo

Srí Lanku prezývajú aj „slza Indie" či „India pre začiatočníkov". Ponúka obrovské množstvo pamätihodností, zážitkov a prírodných krás a možno tou najznámejšou je Sígirija. Levia skala sa týči do výšky 200 metrov nad okolie a ukrýva tajomstvo ktoré zdola nevidieť.

Sígirija: Nedobytná pevnosť, kde si kráľ podrezal hrdlo
Na prvý pohľad sa môže zdať, že postaviť pevnosť na vrchole takéhoto skalného útvaru je nemožné. Opak je však pravdou. Za vlády kráľa Kasyapa tu koncom 5. storočia naozaj vznikol opevnený palác. Kráľ sa chcel uistiť, že bude mať bezpečné útočisko, aby nedopadol ako jeho otec, ktorého on sám nechal zavraždiť. Kasyapa sa bál pomsty svojho brata a uchýlil sa do paláca na Levej skale, ktorý považoval za nedobytný.

FOTO: Najkrajšie cesty pre vodičov i pasažierov: Kde je radosť šoférovať?

Sígiriju obkolesujú dve vodné priekopy, v ktorých za čias Kasyapu žili krokodíly. Už tie by boli pre útočníkov ťažkou prekážkou a počas 11 rokov, keď kráľ na Levej skale žil, pevnosť ešte viac zdokonalil. Sígirija sa stala hlavným mestom jeho ríše a krásy paláca sa dajú obdivovať aj dnes.

Kasyapa sa však mýlil, keď považoval pevnosť za nedobytnú. Jeho brat v roku 495 napokon po krátkom, ale krvavom obliehaní pevnosť dobyl. Kráľ a otcovrah v jednej osobe spáchal samovraždu: podrezal si hrdlo. Jeho brat potom presunul hlavné mesto späť do Anuradapury a Sígiriju premenil na kláštorný komplex.

FOTO: Jazero s najčistejšou vodou na svete: V ktorej krajine ho nájdete?

Skalu je vidno z každého smeru zo vzdialenosti desiatok kilometrov. Doslova dominuje okolitému prostrediu. Na úpätí sa nachádza takzvané dolné mesto, ktoré je obklopené hradbami. Po kamennom schodisku sa potom dá vyštverať až na vrchol Levej skaly. Ruiny paláca dnes pozostávajú už len s rozpadávajúcich sa múrov a základov budov. Dobre zachovaných ostáva už iba pár fresiek.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Sígirija sa nachádza na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je jedným z najnavštevovanejších miest na Srí Lanke. Fotografie z tohto čarovného miesta nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
22.10. 2019 10:00
Diskusia