Na Zemi momentálne existuje len niekoľko rytmických prameňov a Intermittent Spring vo wyomingskom kaňone Swift Creek je tým najväčším. Ak by ste sem zavítali, videli by ste asi takýto jav: 15 minút by z diery v skale tryskalo dosť vody na to, aby vznikol potok. Následne by na 15 minút prúd zastavil a voda z potoka by zmizla. A takto stále dokola. Nie je síce celkom jasné, prečo k tomuto javu dochádza, ale vedci majú celkom solídnu hypotézu.

A
Zdroj: Facebook/Petuwnia Pea

Podľa odborníkov ide o takzvanú násosku. Voda pomaly priteká do podzemnej jaskyne, pritom však preteká úzkymi tunelmi, z ktorých sa aspoň jeden nachádza nad úrovňou rytmického prameňa. Keď voda v jaskyni stúpne natoľko, že prekryje ústie najvyššieho prítoku, vytvorí sa násoska, vďaka ktorej začne prameň tryskať. Hladina v jaskyni klesne a umožní najvyššiemu prítoku znovu plynúť.

V súčasnosti nemajú vedci žiadne lepšie vysvetlenie tohto javu. Istotne sa vie len to, že Intermittent Spring objavil istý drevorubač pri pátraní po kvalitných stromoch. Táboril pri potoku, ktorý bol preňho zdrojom pitnej vody, a práve vtedy si všimol, že potok striedavo tečie a vysychá.

Intermittent Spring funguje rytmickým spôsobom len od neskorého leta do jesene, v čase, keď je hladina spodnej vody nižšia. V tomto období ho teda chodia obdivovať turisti.