MENU
Menu

Spektrum Rozlúčte sa s nimi: Z ôsmych populárnych potravín bude čoskoro nedostatkový tovar

Klimatické zmeny majú drastický dopad na pestovanie potravín, ktoré sú pre ľudstvo predstavujú základný tovar. Už v priebehu pár rokov, nanajvýš desaťročí sa však z nich stanú nedostatkové suroviny, prípadne ich kvalita sa radikálne zhorší. Pozrite sa, ktoré štandardné potraviny patria medzi ohrozené druhy.

Rozlúčte sa s nimi: Z ôsmych populárnych potravín bude čoskoro nedostatkový tovar
Čokoláda
Maškrtníci si budú musieť odvyknúť od hnedej pochúťky, pretože situácia s čokoládou je vážna. Ročne je Zem ľahšia o milión ton čokoládových dobrôt, pretože kakaovníkom síce nevadia vyššie teploty, ale chýba im výdatný dážď a vysoká vlhkosť.

Čaj
Čajové lístky sú čoraz náchylnejšie na napadnutie škodcami a neprospieva im ani globálne otepľovanie. Čaj sa tak stane luxusnou komoditou.

FOTO: Toto ste nevedeli: Čo všetko môžete kompostovať?

Ovocie
Jablká, čerešne a broskyne neodmysliteľne patria do nášho jedálnička, ale globálne otepľovanie nás o ne môže pripraviť. Výskumy ukázali, že zimy sú čoraz miernejšie, čo neprospieva jabloniam a extrémne letné horúčavy môžu v lete ovocným sadom výrazne uškodiť a znížiť úrodu i kvalitu ovocia.

Ryža
Zvyšovanie hladiny oxidu uhličitého v atmosfére negatívne ovplyvňuje obsah výživných látok v ryži. Takže ľudia, ktorí jedia ryžu ako hlavný zdroj minerálov a vitamínov, môžu mať zdravotné ťažkosti. A tiež, ryže sa v priebehu nasledujúcich rokov dopestuje o 20 až 40 percent menej.

FOTO: Pozrite sa, čo s vami robia „light" nápoje 

Káva
Do roku 2050 prídeme celosvetovo až o polovicu pôdy, ktorá je vhodná na pestovanie kávy. V praxi to bude znamenať, že kávové zrná budú ťažko dostupné a výrazne drahšie, budú mať horšiu arómu a chuť.

Pšenica
Nárastom teploty sa každoročne znižuje aj produkcia pšenice. S pečivom sa tak ľudstvo bude musieť tiež uskromniť.

Má mužská brada má viac baktérií než pes?

Arašidy
Populárna chrumkavá pochúťka vyžaduje špecifické podmienky na rast. Arašidy potrebujú aspoň päť mesiacov neustáleho teplého počasia a 500 až 1000 milimetrov zrážok, čo sa dá dosiahnuť čoraz náročnejšie.

Pivo
Obľúbený alkoholický nápoj sa tiež objavil na zozname ohrozených druhov. Horúčavy a teplá sťažujú pestovanie jačmeňa a chmeľu, čo vedie k zdražovaniu zlatého moku.

Ktorá zo spomínaných potravín vám bude najviac chýbať? Napíšte nám do komentárov.

DISKUSIA
13.5. 2019 0:00
Diskusia