Keď sa povie Roswell, takmer každý človek si predstaví UFO alebo mimozemšťanov. Ako to vlastne bolo s havarovaným lietajúcim tanierom v Roswelli, a prečo je okolo tohto prípadu toľko nejasností?  Je film zachytávajúci pitvu údajného mimozemšťana pravý? Kto tu koho vodí za nos?

Roswell – podvod storočia?

2. júl 1947 vstúpil do dejín, pretože práve v tento deň o desiatej hodine večer sa nad mestom Roswell začne záhadné „nočné divadlo“. Viacerí obyvatelia mestečka totiž na oblohe zazrú prelietať žiariaci predmet vajcovitého tvaru, ktorý potom zmizne za horizontom. Je medzi nimi aj miestny farmár William Brazel, ktorý na druhý deň v blízkosti svojho pozemku nájde pole, ktoré je celé pokryté kúskami neznámeho kovu.

Časť z nich pozbiera, a o 3 dni neskôr ich ukáže šerifovi Roswellu Georgeovi Wilcoxovi. Ten to oznámi neďalekej vojenskej základni, ktorá okamžite na miesto vyšle svoj tím vojakov. Ani oni však nevedia z čoho trosky pochádzajú, a z akého materiálu vlastne sú.

Myslia si, že to môžu byť zostatky po ruskom špionážnom satelite. Preto plukovník William Blanchard volá na veliteľstvo do Washingtonu. Odkiaľ okamžite vysielajú do Roswellu lietadlo so špeciálnym tímom. A tu sa začína záhada, ktorá zamotáva už viac ako 63 rokov mysle ľudí z celého sveta.

Roswell – podvod storočia?
Čo to spadlo pri Roswelli?
Po príchode špeciálneho tímu z Washingtonu, celý priestor, kde sú roztrúsené trosky neznámeho objektu armáda nepriedušne uzatvára. Všetky kúsky po zemi pozbierajú, a neskôr asi 4 kilometre od miesta trosiek nachádzajú aj diskovitý objekt. Podľa svedeckých výpovedí, vraj pri objekte ležali aj dve telá akýchsi bytostí.

Od tej chvíle sa začína kolotoč klamstiev a šírenia neoverených informácií, kedy sa každé noviny chcú zviditeľniť. O udalosť sa začína zaujímať aj FBI, ktorá zakazuje niektorým novinárom o rozširovanie informácií z Roswellu, a dokonca prerušia aj správy na televíznom kanáli ABC. Čo je tak vážne, keď sa porušuje v najdemokratickejšom štáte sveta sloboda tlače a médií?

8. júla 1947 dostal major Jesse Marcel príkaz zvolať tlačovú konferenciu, kde má vysvetliť, čo vlastne pri Roswelli spadlo. Novinárom ukáže nájdené trosky, kedy im vysvetlí, že to sú zostatky po meteorologickom balóne. Prečo sa ale o údajný meteorologický balón zaujímala armáda a neskôr aj FBI? Bol tento balón skutočne taký tajný?

Roswell – podvod storočia?
Neskôr na svetlo sveta vyjde informácia, že trosky „balónu“ skončili v hangári číslo 84 na vojenskej základni. Prečo práve tu, keď každý vie, že v tomto hangári sa testujú letecké motory? Do tohto hangáru údajne previezli aj dve nájdené telá. Potvrdil to aspoň Glenn Dennis, majiteľ miestnej pohrebnej služby, ktorému volali vojaci, a chceli od neho detské truhly dlhé asi 120 centimetrov. Je to dôkazom toho, že na základni sa nachádzali aj mŕtve telá mimozemšťanov?

Ani po rokoch nevedia povedať odborníci, ktorí sa Roswellom zaoberajú, čo tu vlastne z neba spadlo. Podľa niektorých to pokojne mohol byť aj tajný projekt Američanov, a pád balónu bol len zastierací manéver. Možno práve aj vďaka novinárom a médiám, sa americká armáda dostala „na koňa“, keďže informácie o tom, že majú v rukách mimozemskú technológiu mohla šokovať predstaviteľov Sovietskeho zväzu, čím mali počas studenej vojny navrch. Teórií je veľa, ale žiaľ, nijaká sa nikomu nepodarila potvrdiť. Roswell preto aj naďalej patrí medzi najväčšie záhady 20. storočia.

Roswell – podvod storočia?
Pitva mimozemšťana?
V roku 1995 však Roswell v očiach verejnosti opäť ožije, pretože sa objaví film, ktorý zverejnil britský hudobník a filmový producent Ray Santilli. Film bol vraj podľa neho natočený v roku 1947 vo vojenskej nemocnici na základni Fort Worth v Texase. Šokujúce na filme bolo to, že mal zachytávať pitvu mimozemšťana, ktorá sa našla v troskách lietajúceho taniera pri Roswelli.

V natočenom filme, ktorý trvá 28 minút, je vidieť pitvanie bytosti, ktorá sa podobá na človeka. Kamera však vždy pri snímaní detailov vnútra bytosti obraz rozostrí, takže nie je možné vidieť, aké orgány sa v tele bytosti nachádzajú. Tento film vyvolal v roku 1995 veľkú senzáciu. Mohol byť skutočne pravý?

Po detailnom preskúmaní filmu odborníkmi a lekármi, a preverení historky Santilliho ako sa k filmu dostal  a kto ho natočil, bol film považovaný za autentický. Dokonca aj známy ufológ Michael Hesemann si dá urobiť analýzu filmu, a potvrdzuje jeho pravosť. Nič iné si Santilli ani nemohol želať, pretože film mu začne výborne vynášať.

Ako to s pitvou mimozemšťana v skutočnosti bolo?
Až v roku 2006 Ray Santilli vyjde s pravdou von, kedy pripustí, že zábery zachytávajúce pitvu mimozemšťana nie sú úplne autentické. Podľa neho vraj išlo len o rekonštrukciu nedochovaných častí filmu. Neskôr sa ale ukáže, že celý film je vlastne jeden veľký podvod, pretože nikto nevie, či nejaké autentické zábery z pitvy mimozemšťana vôbec niekedy existovali.

Santilli však trvá na tom, že niektoré časti vo filme sú pravé, no odmieta povedať odkiaľ ich skutočne získal. Santillimu sa tak nakoniec podarilo zinscenovať asi najväčší podvod v histórií ufológie, čo pripustil aj Michael Hesemann, ktorý dlhé roky veril, že film je autentický.

Ako vidieť, Roswell je aj po rokoch výnosná značka, na ktorej sa pokúšajú stále zarobiť rôzni spisovatelia a filmoví producenti. Čo sa vlastne v Roswelli v roku 1947 stalo, tak zostane asi navždy zahalené rúškom tajomstva.