Ľudia, ktorí v Chorvátsku podnikajú v cestovnom ruchu, môžu byť spokojní. Už na začiatku sezóny vedia, že tento rok bude, čo sa návštevnosti ich krajiny týka, rekordný. K vysokým číslam prispievajú aj dovolenkári a dovolenkárky zo Slovenska.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Drahé hotely

V polovici júna, keď väčšina z nás má už naplánovanú dovolenku, slovenské médiá citovali brokera CapitalPanda, ktorý na základe svojich analýz tvrdil, že Chorvátsko spolu s Francúzskom patria tento rok medzi najdrahšie destinácie. „Chorvátsko výrazne dvihlo ceny ubytovania, vyplýva to z porovnávacej analýzy, ktorú sme realizovali na základe makro­ekonomických dát a porovnaní cien pobytových zájazdov v online rezervačných systémoch najväčších nemeckých cestovných kancelárií pre obdobie 1. júl – 31. august 2022. V priemere narástli ceny pre tohtoročnú sezónu medziročne o 20 – 25 percent, ale výnimkou nie je ani 50-percentné zvýšenie cien.“

S podobnými informáciami prichádza aj chorvátsky Večernji list. „Rastúca inflácia a rast takmer všetkých vstupných nákladov, od potravín po energie a mzdové náklady, nenechávali domácim veľa priestoru na manévrovanie. Nárasty cien sú spravidla vyššie v zariadeniach s komplexnejšou obsluhou, najmä so stravou, preto sú korekcie prudšie v hoteloch ako v rodinnom ubytovaní. Viac si teda priplatíte najmä v hoteloch, kde zamestnávajú viac ľudí a obzvlášť v prípade, že poskytujú aj stravu. Podobné trendy však možno tento rok pozorovať pri väčšine dovolenkových krajín.“ Z redakcie Život sme sa z Bratislavy vybrali na chorvátsky ostrov Vir, aby sme sa osobne presvedčili, ako inflácia, ktorá je aktuálne globálnym javom, ovplyvnila tohtoročnú letnú sezónu pri Jadranskom mori.

Článok pokračuje na následujúcej strane...