MENU
Menu

Spektrum Prvý deň prímeria: Pozrite si spontánne výbuchy radosti

O 11. hodine 11. dňa 11. mesiaca. Tak znela dohoda o čase, kedy na západnom fronte v roku 1918 utíchnu zbrane. A hoci Veľkú vojnu oficiálne ukončilo až podpísanie Versaillskej zmluvy 28. júna 1919, verejnosť považovala za koniec konfliktu práve 11. november. Ako tento deň vyzeral?

Prvý deň prímeria: Pozrite si spontánne výbuchy radosti

O 2:05 ráno sa po viac než štyroch rokoch bojov posadila nemecká delegácia do železničného vagóna v Compiégne. Luxusný vozeň vrchného veliteľa vojsk dohody - maršala Ferdinanda Focha - sa nachádzal niekoľko hodín cesty od Paríža. Trojdňové rozhovory sa skončili, bol čas konať. Nemci prikývli na podmienky prímeria a súhlasili s formálnym ukončením bojov.

Zo zeme vyrazili stĺpy ohňa: Podzemné explózie, ktoré zabili desaťtisíc mužov

Nemci boli porazení. Posledné štyri mesiace trpeli nedostatkom zásob a neustálym tlakom vojsk Dohody, ktoré vykonávali operáciu s názvom Stodňová ofenzíva. 9. novembra musel pred postupujúcimi vojskami ujsť aj cisár Wilhelm II., ktorý hľadal azyl v Holandsku.

FOTO: Rytieri nebies: Prvých pilotov vnímala verejnosť ako bohatierov

O 5:12 podpísala nemecká delegácia dohodu o prímerí. Stanovila „ukončenie bojov na zemi a vo vzduchu šesť hodín po podpísaní." Podmienky dohody okrem iného stanovila okamžité stiahnutie nemeckých vojsk z území, ktoré zabrali od začiatku konfliktu, odzbrojenie a demobilizáciu nemeckej armády a prepustenie vojnových väzňov.

O 11:00 skutočne nastal pokoj zbraní. Odhaduje sa, že medzi momentom podpisu a vstupom prímeria do platnosti, teda počas šiestich hodín, zomrelo ešte 11-tisíc mužov.

11. november je dnes skôr momentom tichej spomienky a piety, v roku 1918 sa však bujaro oslavoval. Áno, prebiehali ďakovné omše, mnohí ľudia plakali, ale milióny ďalších vyšli do ulíc a radovali sa. „Bol to deň radosti, spontánnosti, hluku a zábavy," uvádzali vtedy v novinách.

Na univerzite v Cambridgi študenti vyhadzovali do vzduchu učebnice a do jednej z budov z roztopaše doviedli býka. Na námestí v meste sa pálili portréty nemeckého cisára a ľudia okolo vatry tancovali.

FOTO: Námorné boje v prvej svetovej vojne: Pozrite si archívne zábery

Noviny Daily Mirror z 12. novembra 1918 uviedli: „Konverzácia na niektorých londýnskych uliciach bola nemožná, prehlušovali ju spontánne výkriky, pískanie krik a ohňostroje."

V nasledujúcich dňoch radosť pomaly utíchla a vystriedalo ju kruté vnímanie reality. Z frontu sa vracali ranení a zmrzačení, tí, ktorí neutrpeli fyzické zranenia, mali často narušenú psychiku. Výnimkou neboli muži, ktorí utrpeli ťažký otras z bombardovania, takzvaný „shell shock". Vznikali nové zotavovne pre fyzicky i psychicky chorých.

11. november však bol dňom radosti, ktorú si môžete pripomenúť fotkami v našej galérii.

DISKUSIA
11.8. 2019 22:00
Diskusia