MENU
Menu

Spektrum Prvá budova osvietená elektrinou: Viete, kde sa nachádza?

Mnohí ľudia si dnes nevedia predstaviť, ako sa žilo pri sviečkach. Výpadky dodávok elektrickej energie sú čoraz zriedkavejšie a sme jednoducho zvyknutí, že po šťuknutí vypínača sa žiarovka odrazu rozsvieti. Viete však, ktorý dom mal na svete ako prvý namontované elektrické svetlá? A dokonca dávno predtým, ako Edison vynašiel žiarovku?

Prvá budova osvietená elektrinou: Viete, kde sa nachádza?
Podobne ako v iných častiach sveta, ani v okolí anglického mestečka Rothbury nebola v druhej polovici 19. storočia žiadna distribučná elektrická sieť. Ak chcel človek doma elektrinu, musel si ju vyrobiť. Väčšina ľudí však nebola natoľko technologicky zdatná, alebo nemala dosť peňazí, aby si mohla niečo podobné dovoliť.

William Armstrong však mal nielen know-how, ale aj financie. Bol vynálezcom a bohatým priemyselníkom, a tak si nechal na úpätí malého kopca neďaleko mestečka Rothbury postaviť honosné sídlo Cragside. Budovu navrhoval spolu s architektom, takže do nej mohol zakomponovať všetko, čo chcel. Disponovala na tú dobu úžasnými zariadeniami: vodou poháňanou práčkou, akousi predchodkyňou dnešnej umývačky riadu, hydraulickým výťahom či dokonca aj hydroelektrickým grilom.

O elektrinu môžeme prísť, a to veľmi ľahko!

Aby všetky tieto veci fungovali, nechal Armstrong na potokoch, ktoré mu pretekali cez pozemok, postaviť hrádze. Vzniklo päť malých vodných nádrží, pričom do jednej z nich nainštaloval hydraulický motor, ktorý poháňal zariadenia v Cragside.

Desivejšie než Černobyľ: Opustené elektrárne sveta

O rok neskôr postavil Armstrong na svojom pozemku dynamo, čím vznikla vôbec prvá domáca hydroelektráreň na svete. Písal sa rok 1870, keď sa elektrinou osvietila vôbec prvá miestnosť na svete: galéria v Cragside. Treba podotknúť, že žiarovky zdokonalené Edisonom v tom čase ešte neexistovali a komerčný úspech zaznamenali až v nasledujúcich desaťročiach.

V galérii visela zo stropu jediná oblúková lampa, no už o pár mesiacov neskôr sa podobným spôsobom rozžiaril celý dom a pribudli lampy aj v galérii. Bolo ich dokonca až 12. Armstrongova fascinácia silou vody začala už v mladom veku. Keď ako mladík rybárčil, všimol si, ako vodný mlyn poháňa zariadenia vo vápencovom lome. Neušlo mu, že koleso ženie len malá časť prúdu a zamyslel sa, aká veľká musí byť sila celej rieky a čo by sa stalo, keby bolo možné tento prúd nasmerovať do úzkeho koridoru.

Farma na vietor? Projekt v Severnom mori má zmeniť svet

Keď sa vrátil domov, začal pracovať na návrhu rotačného motora poháňaného vodou, ktorý neskôr aj skonštruoval. Na jeho základe potom vyrobil aj piestový motor. Ten neskôr namontoval do zariadenia, ktoré sa stalo prvým hydraulickým žeriavom na svete. A práve vďaka žeriavom zbohatol. Jeho firma ich ročne vyrobila asi sto, zaoberala sa však aj výrobou ničivejších zariadení. Počas Krymskej vojny napríklad Armstrong skonštruoval ľahké poľné delo, ktoré malo väčší dostrel a presnosť než akýkoľvek konkurenčný kanón. Keď potom patent na delo daroval britskej vláde, za odmenu mu bol udelený titul „sir" a ponuka na miesto na ministerstve obrany. Armstrong ju prijal a začal sa zaoberať aj stavbou lodí. V 80-tych rokoch 19. storočia bola jeho firma jedinou na svete, ktorá dokázala kompletne vyrobiť i vyzbrojiť bojovú loď.

S postupujúcim vekom sa Armstrong pomaly sťahoval z pracovného života a čoraz viac sa venoval činnosti, ktorú popri práci miloval najviac: sadeniu rastlín. Odhaduje sa, že na svojich pozemkoch vysadil asi sedem miliónov stromov a kríkov a dokonca sa tak podpísal na zmene klímy v tomto kúte Anglicka.

Keď v roku 1900 zomrel, jeho dediči rýchlo rozhádzali všetko rodinné bohatstvo a Cragside ostal opustený. V roku 1940 ho na istý čas zabrala armáda a neskôr nechala sídlo pripojiť k štátnej elektrickej sieti. Až v roku 2006 sa podarilo obnoviť pôvodný zdroj elektriny a v roku 2014 dobrovoľníci zdokonalili Armstrongove generátory tak, že sú dnes schopné poskytovať dostatok energie pre všetkých 350 žiaroviek v Cragside.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
4.4. 2019 22:00
Diskusia