Vedci hlásili viaceré prípady, keď uškatce napadli žralokov modrých pri brehoch Juhoafrickej republiky.

Uškatce, ktoré zvyčajne bývajú korisťou žralokov belasých, zabíjajú stredne veľkých žralokov modrých, požierajú ich vnútornosti a zvyšok tiel nechávajú vo vlnách.

Takéto správanie značne zmiatlo morských biológov, keďže uškatce, ktoré zvyknú loviť menšie ryby, si zrazu vyberajú za cieľ žralokov v tvare torpéda, ktoré môžu dorásť až do dĺžky takmer troch metrov.

Uškatce sú podobnej veľkosti ako žraloky modré a zdá sa, že je to prvý raz, čo ich videli loviť takého veľkého predátora. Prvýkrát ich pozoroval v akcii morský fotograf Chris Fallows, ktorý na lodi sprevádza rekreačných potápačov pri Kapskom Meste, píše britský denník Daily Mail.

Morský biológ Dr. Neil Hammerschlaf, ktorý sa na výskume zúčastnil, uviedol, že uškatce požierajú žraločie vnútornosti preto, lebo je v nich najviac energie. Podľa neho by takéto správanie mohlo mať na populácie žralokov modrých neblahý vplyv, keďže ich počty už aj tak klesajú v dôsledku nadmerného rybolovu.

Vedci sa domnievajú, že uškatce útočia na žraloky sčasti aj preto, aby sa zbavili konkurencie, ktorá im žerie menšie ryby. Upozorňujú však, že ak útočia iba kvôli potrave na takého veľkého predátora, môže ísť o veľmi riskantnú stratégiu: "Ak by ste boli hladní, zaútočili by ste na leva, alebo by ste si skúsili uloviť niečo menšie?"