Hajime Fujii sa narodil 30. augusta 1915 v prefektúre Ibaraki ako najstarší syn do rodiny so siedmimi deťmi. Rodičia chceli, aby prevzal rodinnú farmu, ale jeho to stále ťahalo k vojsku. Už ako 16-ročný bojoval v čínsko-japonskej vojne, v ktorej utrpel prvé zranenie.
Obetovanie sa bolo pre neho cťou
Vzhľadom na jeho mimoriadne schopnosti ho prijali do akadémie vzdušných síl. Po promócii na jar roku 1943 odišiel do leteckej školy, kde školil budúcich pilotov. Už vtedy svojich študentov učil, že „ak je to potrebné, obetujte a nasmerujte lietadlo do nepriateľského tábora alebo do nepriateľskej lode."
Piloti kamikadze: Sedem vecí, ktoré ste o nich netušili
Zamietli mu dve žiadosti
Z jeho študentov sa stali kamikadze piloti a Hajime mal výčitky, že im nejde príkladom. Podľa neho by slová a skutky mali byť v súlade, a preto napísal dve písomné žiadosti, aby ho zaradili medzi špeciálne útočné sily japonskej armády. Armádni velitelia jeho žiadosti nevyhoveli, pretože mal rodinu, dve deti a zastával dôležitú pozíciu vo funkcii veliteľa školy.
Nacistickí vojnoví zločinci, ktorí unikli trestu
Obetavá manželka
Fukuko spočiatku namietala, aby sa jej manžel pripojil k špeciálnym útokom. Dobre ho však poznala a chápala, že pre neho je cťou a povinnosťou položiť za krajinu život. V jedno decembrové popoludnie v roku 1944 opustila dom s obidvoma dcérami, odišla k rieke a spolu s nimi skočila do chladnej vody. Chcela tak manželovi umožniť absolvovanie samovražednej misie.
Tínedžeri, ktorí sa vyznamenali v druhej svetovej vojne
List na rozlúčku
Nasledujúce ráno objavili v rieke tri mŕtve telá a vyšetrovatelia našli v dome list na rozlúčku. Fukuko v ňom manželovi napísala, že vie, že mal o rodinu vždy obavy a kvôli nim nemohol naplniť misiu povinnosti. Preto sa aj s deťmi rozhodla odísť pred ním, aby mu umožnila obetovať sa za krajinu a teší sa, ako sa stretnú v nebi.
Po smrti manželky a dcér Hajime po tretíkrát požiadal o možnosť pripojiť sa k špeciálnym útokom, aby smrť jeho rodiny nebola zbytočná. Predstavitelia armády zvážili okolnosti a vymenovali ho za špeciálneho člena útočnej jednotky. Počas rozlúčkovej večere mu študenti a štábni dôstojníci z leteckej školy darovali meč.
Deň D
8. februára 1945 vymenovali Hajima za veliteľa útoku. Eskadra dvanástich mužov s názvom Kaishin, čo v japončine znamená „veselý duch", sa niekoľko nasledujúcich mesiacov pripravovala na útok. Deň D nastal 28.mája 1945. Krátko predtým napísal Hajime list na rozlúčku, že sa nesmierne teší ako sa uvidí so svojou milovanou ženou a deťmi. Desať lietadiel letky si to napikovalo do dvoch amerických torpédoborcov - Drexler a Lowry. Hoci lode väčšinu lietadiel zničili, dvom z nich sa podarilo zasiahnuť torpédoborec Drexler, ktorý o necelú minútu klesol ku dnu. Zahynulo 158 dôstojníkov a členov posádky.
Hrob Fujiho a jeho rodiny dodnes navštevujú jeho bývalí študenti.
Autor: Radomír
Foto: Public Domain