MENU
Menu
Kyra Petrovskaya

Spektrum Prežila blokádu Leningradu, zabíjala nacistov: Z ostreľovačky sa v USA stala spisovateľka

Herečka, spisovateľka aj ostreľovačka: Kyra Petrovskaja toho počas života stihla naozaj veľa. Bojovala proti nacistom, prežila blokádu Leningradu a neskôr v USA napísala 14 kníh.

Kyra sa narodila na Kryme v roku 1918 a jej otec bol vyznamenaným pilotom. Ešte počas služby v cárskom vojenskom letectve získal Rád svätého Juraja za odvahu a zásluhy v boji. Po boľševickej revolúcii ostal verný bielogardejcom, čo sa mu vypomstilo. Keď mala Kyra len sedem mesiacov, jej otca zastrelila popravná čata. Matka sa nikdy znovu nevydala a s dcérou žili v chudobe v Leningrade. Počas občianskej vojny prišli o všetkých mužských príbuzných.

Kyra síce prežívala detstvo v chudobe, ale nepodpísalo sa to na jej talente. Študovala na umeleckej škole a neskôr začala účinkovať v Kirovovej opere a balete v Leningrade. Odslúžila si aj povinný vojenský výcvik, počas ktorého získala vyznamenanie za presnú mušku. Už to naznačovalo, kam sa budú uberať jej kroky po vypuknutí vojny s Nemeckom.

Keď Hitler spustil Operáciu Barbarossa, bola Kyra ešte na škole. Po pár dňoch ju však naverbovali do armády ako ostreľovačku a dostala hodnosť poručíčky. Neskôr na tieto časy spomínala slovami: „Pamätám si, aké ťažké bolo prvýkrát stlačiť spúšť a vedieť, že to ukončí niekoho život. Ale vravela som si, že keby bol môj otec nažive, bojoval by s nepriateľom v prvej línii. A vtedy som to bola ja, kto musel brániť vlasť.“

Kyrina matka a babka zomreli od hladu počas prvého roku blokády Leningradu. Kyra prežila len vďaka tomu, že vojaci dostávali aspoň nejaké prídely jedla. Sama nevedela povedať, koľkých Nemcov zabila, ale bola dvakrát ranená. Po zotavení sa z prvého poranenia sa ešte vrátila na frontu, ale keď ju postrelili druhýkrát, nadriadení Kyru odvelili do poľnej nemocnice, kde sa stala zdravotnou sestrou. Aj to bolo dosť nebezpečné, keďže Nemci a Fíni neustále bombardovali prakticky celý Leningrad. Počas služby v nemocnici Kyra zachránila sirotu, chlapca, o ktorom neskôr napísala knihu. Po prelomení blokády Leningradu si vyslúžila Rad červenej hviezdy a dve ďalšie medaily. Na rozdiel od Rozy Šaniny, ďalšej známej sovietskej ostreľovačky, Kyra vojnu prežila.

Kyra Petrovskaya
Zdroj: Wikipedia/Kyra Petrovskaya Wayne

Po vojne sa stala členkou Moskovského satirického divadla. Naučila sa plynule hovoriť viacerými jazykmi a práve tu stretla amerického diplomata, za ktorého sa vydala a neskôr sa s ním presťahovala do Pennsylvánie. Po deviatich rokoch sa rozviedli a Kyra sa odsťahovala do Los Angeles, kde účinkovala v divadle a stala sa s spisovateľkou. Zomrela v júni 2018 vo veku 99 rokov.