Keď sa spoja prírodné krásy s poctivou ľudskou prácou a adresnou finančnou pomocou, aj v takom ekonomicky slabom regióne, akým je Revúcky okres, možno dosahovať pozoruhodné ciele. Výnimkou nie je ani Muráň – obec viacerých pozoruhodností, ktorá rozhodne nezaspala v toku času. Od roku 1995, odkedy je vo svojej funkcii, by starosta Roman Goldschmidt zrejme len ťažko zrátal všetky úspešne zrealizované projekty. Významné sú najmä tie z prostriedkov Európskej únie, ktorá doteraz do Muráňa nasmerovala dotácie v celkovom objeme okolo piatich miliónov eur. Najmä vďaka nim sa obec za posledné roky výrazne modernizuje a môže svojim obyvateľom či návštevníkom dopriať väčší komfort. Vybudovali kanalizáciu, zberný dvor, zateplili základnú školu, opravili hasičskú zbrojnicu, zrekonštruovali centrálnu časť námestia, kultúrny dom, odkúpili budovu bývalej fary od rímskokatolíckej cirkvi a zriadili v nej múzeum. Pribudlo nové komunitné centrum a rozšírili sa služby zdravotného strediska, kde je k dispozícii všeobecný lekár, gynekológ, zubár. „Isté je, že bez európskych prostriedkov by sme takéto veľké projekty ni­kdy nemohli zrealizovať,“ konštatuje starosta.

Muráň

Poloha

 

Banskobystrický kraj, okres Revúca, región Gemer

 

Prvá písomná zmienka

 

1321

 

Rozloha

 

103,15 km2

 

Nadmorská výška

 

393 m

 

Počet obyvateľov

 

1 221 (k 31. 12. 2021)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka)

 

2012 - 32,55 %

2013 - 29,55 %

2014 - 26,82 %

2015 - 19,97 %

2016 - 22,60 %

2017 - 14,88 %

2018 - 13,71 %

2019 - 12.58 %

2020 - 18,34 %

2021 - 18,00 %

2022 - (apríl) 18,21 %

Keď veci dávajú zmysel

Pozitívnejšou stránkou toľko diskutovanej zonácie národných parkov (NP), ktorá zasiahla aj NP Muránska planina, je možná finančná podpora osem miliónov eur pre všetky obce a mestá v tejto lokalite. V Muráni už v tejto súvislosti pripravujú žiadosti na realizáciu projektov, ktorými by chceli ešte viac oživiť turistický ruch. Nemalé finančné prostriedky si vyžiada pokračovanie záchranných prác na Muránskom hrade, dobudovanie cestnej infraštruktúry a parkovísk. „Na hrade pracujeme už asi sedem rokov cez program Obnovme si svoj dom, ktorý zastrešuje ministerstvo kultúry. Každoročne sme zamestnávali osem až 20 ľudí a bola to veľmi náročná práca, lebo treba dodržiavať stavebné technológie a materiál prácne vynášať hore. V každom prípade výsledok stojí to za to,“ chváli starosta zmysluplný projekt.

Jeho terénnym autom sa prebíjame čo najbližšie k vstupu na hrad a po kamenných schodoch prechádzame zrekonštruovanou hradnou bránou do rozsiahleho areálu s krásnym výhľadom. Sami sa presviedčame, koľko sa tu už urobilo a zároveň koľko ešte treba urobiť, aby sa táto pamiatka z 13. storočia uchovala pre ďalšie generácie. Turistov, ktorým sa nechce toľko šliapať alebo ktorí zavítajú do Muráňa s menšími deťmi, nepochybne poteší návšteva sysľoviska Biele vody asi 2,5 kilometra od obce cestou na Prednú Horu. Ak pre ne máte niečo dobré pod zub, obklopia vás všadeprítomné roztomilé syslíky a ďobkajú vám semiačka priamo z ruky, čo je naozaj nezabudnuteľný zážitok.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z OBCE PLNEJ POZORUHODNOSTÍ NÁJDETE V GALÉRII

Na bicykli za koníkmi

Aj starosta potvrdzuje, že turistický ruch v obci a jej okolí sa začína rozbiehať. Krásne prostredie, a to nielen pre pacientov liečených zo závislostí, ponúka areál na Prednej Hore. Okrem liečebne s budovou v štýle zámočka, udržiavaných parkov, športových ihrísk a ďalšieho zázemia sa tu nachádza rekreačnú časť s penziónom, wellnessom, modernými chatami a tradičnými drevenicami. Najmä po rekonštrukcii prepadnutej cesty medzi Muráňom a Prednou Horou (respektíve Červenou Skalou) cítiť, že táto oblasť výrazne ožila. „Stále však pretrváva problém s tým, že v našej obci nevieme udržať turistov na viac dní. Kúpia si buchty, vyjdú na Muránsky hrad, pozrú sysle a presúvajú sa ďalej. Nemáme dosť ubytovacích kapacít, hoci je už k dispozícii komfortný penzión v zrekonštruovanej budove oproti obecnému úradu,“ hovorí R. Goldschmidt.

Obec ponúka požičovňu elektrobicyklov, na ktorých sa možno previezť napríklad za koňmi plemena norik muránskeho typu, vyšľachteného na Muránskej planine. V čase, keď sme prechádzali okolo, sme na týchto osvedčených lesných pomocníkov v areáli na Veľkej lúke šťastie nemali, pásli sa niekde v okolí. Zaujímavým turistickým lákadlom Muránskej planiny by mohli byť aj početné jaskyne, ktoré však zatiaľ nie sú verejnosti prístupné, alebo treťohorný relikt a endemit lykovec muránsky. Tento kríček rastie najmä na ťažko dostupných skalných zrázoch a okrem Muránskej planiny ho nikde inde na svete nenájdete.

Článok pokračuje na ďalšej strane.