Mesiac výrazne ovplyvňuje život na našej planéte. Môže za príliv mora a má vplyv aj na náš spánok. Je fascinujúci, tajomný a takmer neprebádaný. Čo o ňom viete vy?
Prví astronómovia ich nazvali „Maria“, latinsky moria, pretože si ich pomýlili so skutočnými morami. Ini si myslia, že sú to krátery, ale v skutočnosti ide o pozostatky lávy.
Slnko ho osvetľuje, keď svieti na druhú stranu zemegule a u nás je noc. Inak mesiac nesvieti. Neprodukuje svoje vlastné svetlo. Preto jeho jas závisí od presného uhla medzi Zemou, Mesiacom a Slnkom.
Počas štúdií Mesiaca, ktoré sa uskutočnili v rokoch 1969 až 1972, astronauti Apolla nainštalovali seizmometre, ktoré objavili otrasy. Tieto otrasy mesiaca zaznamenali silu až 5,5 stupňa Richterovej stupnice.
Áno, na vzdialenosti 32 Zemí. Od Zeme vzdialený približne 363 300 kilometrov, čo by stačilo na 32 našich planét v rade za sebou.
Čína je doposiaľ jedinou krajinou, ktorá pristála na odvrátenej strane Mesiaca. V roku 2019 Čína pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Bola to prvá kozmická loď v histórii, ktorá pristála na tejto nepreskúmanej oblasti, ktorú zo Zeme nikdy nie je vidieť.
Nie je to pre nás viditeľné, ale Mesiac je obalený vesmírnym prachom. Oblak je primárne tvorený drobnými prachovými zrnkami, ktoré pochádzajú z povrchu Mesiaca.
Na rozdiel od Zeme nemá Mesiac žiadnu atmosféru, ktorá by ho chránila pred žiarením Slnka. Preto, keď Slnko dopadne na jeho povrch, dosiahne teplotu 126 °C. Naopak, na strane, kde Slnko nesvieti, môže teplota klesnúť až na - 232 °C.
Mesiac má v skutočnosti tvar citróna. Je to spôsobené rôznymi faktormi, vrátane kráterov a gravitačného poľa, ktoré okolo neho existuje.
Mesiac sa každý rok vzdiali od Zeme o približne 3,8 centimetra. Nie je to veľa, ale za stovky rokov to predstavuje celkom peknú vzdialenosť.
Priemer Mesiaca je 3 476 kilometrov.
Bežný interval medzi jedným a druhým prílivom je 12 hodín a 25 minút, čo je dané dobou rotácie Zeme okolo vlastnej osi a obehu Mesiaca okolo Zeme.
Rozdiel výšky hladiny medzi prílivom a odlivom môže byť aj viac ako 19 metrov!
Nov, prvú štvrť, spln a poslednú štvrť, teda štyri.
Analýza vzoriek hornín z misií Apollo určila vek Mesiaca na 50 miliónov rokov po vzniku slnečnej sústavy.
Mesiac je pokrytý desiatkami tisíc kráterov s priemerom väčším ako 1 km².
Voda v kvapalnom skupenstve na mesačnom povrchu nevydrží. Pri vystavení slnečnému žiareniu sa voda rýchlo rozkladá procesom známym ako fotodisociácia a stráca sa vo vesmíre.
Oproti Zemi má Mesiac veľmi slabé magnetické pole.
Súčasný stav atmosféry trvá približne 3 miliardy rokov. Pred týmto obdobím mal Mesiac hustú atmosféru vytvorenú vulkanickou činnosťou (mal cca 1,5 krát väčší atmosférický tlak ako súčasný Mars). Za 70 miliónov rokov sa vytratila
O Mesiaci neviete takmer nič. Niekedy by bolo vhodné sa pozrieť vyššie, ako po strechu na vašom dome.
Zdá sa, že ste si toho o Mesiaci dosť naštudovali. Len tak ďalej, poznatky o ňom su fascinujúce...
Gratulujeme vám, o Mesiaci toho viete naozaj veľa. Je to náš sused, ktorý si to naozaj zaslúži.