MENU
Menu

Spektrum Potopenie lode Szent István: Pozrite si jediné VIDEO svojho druhu

Počas prvej svetovej vojny malo Rakúsko-Uhorsko k dispozícii štyri bojové lode typu dreadnought. Jednou z nich bol SMS Szent István, ktorého skaza bola absolútne unikátna. Išlo totiž o jedinú bojovú loď, ktorej potopenie sa podarilo počas tohto konfliktu natočiť.

Potopenie lode Szent István: Pozrite si jediné VIDEO svojho druhu
Loď spustili na vodu už v januári 1914, väčšinu času však strávila zakotvená na námornej základni v Pule (v dnešnom Chorvátsku). 9. júna 1918 sa však so svojím sesterským plavidlom SMS Tegetthoff vydala na plavbu. Mali sa stať súčasťou útoku na flotilu Dohody, ktorá blokovala Otrantský prieliv medzi Talianskom a Albánskom a bránila tak vstupu rakúsko-uhorského loďstva do Stredozemného mora.

Muž, ktorý vedel držať slovo. Do väzenia sa vrátil, aj keď nemusel

Szent István a Tegetthoff sa mali stretnúť so zvyšnými dvomi bojovými loďami typu dreadnought: SMS Viribus Unitis a SMS Prinz Eugen. Počas plavby však narazili na talianske torpédové člny MAS.15 a MAS.21. Išlo o relatívne malé plavidlá a neskúsenému oku by sa zdalo, že obrovským dreadnoughtom nemôžu ublížiť.

FOTO: Plastická chirurgia v prvej svetovej: Takto sa naprávali devastačné zranenia (18+)

Opak bol pravdou. Oba torpédové člny prenikli eskortou, ktorá chránila rakúsko-uhorské bojové lode, a zaútočili. Tegetthoff unikol, Szent István ale také šťastie nemal. Zasiahli ho obe 450-milimetrové torpéda z MAS.15. Jedno trafilo kotolňu a zničilo 10 z 12 kotlov, ktoré okrem iného poháňali aj čerpadlá na pumpovanie vody z podpalubia.

FOTO: V pekle zákopov: Ako prežívali muži v bahne a špine?

O necelé tri hodiny sa SMS Szent István prevrátil hore dnom a potopil sa. Zahynulo 89 mužov z viac než tisícčlennej posádky. Skazu tejto lode si môžete pozrieť vo videu pod článkom.

DISKUSIA
14.7. 2018 15:00
Diskusia