MENU
Menu

Spektrum Potopenie lode Andrea Doria s tisíckou pasažierov na palube: Hrozil Titanic II.

Príbeh majestátnej talianskej lode Andrea Doria s kapacitou 1200 pasažierov a 500 členov posádky, sa skončil tragédiou, ktorú sprevádzal bezcharakterný skutok posádky. Nehoda sa ľahko mohla skončiť obdobnou katastrofou, ako havária Titanicu, ale nestalo sa tak. Pozrite sa s nami na to.

Potopenie lode Andrea Doria s tisíckou pasažierov na palube: Hrozil Titanic II.

Talianska pýcha

Loď bola pomenovaná po talianskom námorníkovi, admirálovi a vládcovi Janovskej mestskej republiky, kniežati Andrea Doria, ktorý žil v rokoch 1466 až 1560. Andrea Doria bojoval počas svojho života za Taliansko vo viacerých námorných bitkách a tiež bol považovaný za priekopníka v námorníctve.

FOTO: Mýty o žralokoch, ktorým treba prestať veriť

Luxusný transatlantický parník predstavoval znovuzrodenie talianskeho sebavedomia po druhej svetovej vojne. Majestátna loď s dĺžkou 213,8 metra sa vydala na svoju prvú plavbu v roku 1953.

Tragická zrážka
Osudným dňom pre parník Andrea Doria bol 26. júl 1956, kedy sa zrazila s loďou MS Stockholm pri ostrove Nantucket neďaleko pobrežia Spojených štátov amerických. Loď Stockholm bola výrazne menšia, než Andrea Doria, ale bola vybavená ľadoborcom, ktorý spravil do parníka veľkú dieru. Priamo pri kolízii zahynulo 46 ľudí. Loď sa začala nakláňať na jednu stranu a ponárať.

Loď bola síce vybavená dostatočným počtom záchranných člnov, aby sa mohli evakuovať všetci cestujúci, avšak kvôli nakloneniu lode na jednu stranu bola polovica záchranných člnov mimo dosah. Zarážajúce je, že členovia posádky lode nebrali ohľad na medzinárodné predpisy a potápajúcu sa loď opustili na záchranných člnoch medzi prvými a cestujúcich nechali napospas osudu.

FAKTY X: Návštevy zo záhrobia vám naženú husiu kožu

Vďaka vyslaniu signálu prostredníctvom vysielačky k potápajúcej lodi priplávali na pomoc lode, ktoré boli v okolí. Aj loď Stockholm, s ktorou sa Andrea Doria zrazila, evakuovala pasažierov, priplával aj luxusný parník Ile de France i menšie lode Cape Ann a Edward H. Allen, ktoré bezpečne dopravili cestujúcich do cieľovej destinácie - do New Yorku.

Podarilo sa zachrániť všetkých cestujúcich i posádku, s výnimkou 46 ľudí, ktorí zahynuli bezprostredne pri kolízii. Parník Andrea Doria sa ponoril na dno oceánu 11 hodín po kolízii.

Vinník ostal neurčený
Vyšetrovatelia i právnici sa dlho zaoberali hľadaním príčiny vzniku kolízie lodí, ale oficiálne stanovisko nie je známe ani po desaťročiach. Pravdepodobne išlo o nešťastný sled okolností a pochybenia nastali na oboch stranách.

Loď Andrea Doria meškala s príjazdom do USA, tak kapitán nariadil ísť najvyššou možnou rýchlosťou napriek tomu, že bola hmla, v ktorej sa odporúča ísť pomalšie.

FOTO: Pozor, hrozia vám nepríjemnosti! 9 turistických lákadiel, ktoré si nemôžete odfotiť

Na lodi Stockholm bol poškodený radar a preto kapitán bol v domnienke, že loď Andrea Doria je vzdialená 14 míľ, pričom v skutočnosti bola ďaleko iba necelé štyri míle.

Pár minút pred kolíziou sa loď Stockholm prudko nasmerovala vpravo a loď Andrea Doria vľavo. Ak by sa obe lode držali svoj predpísaný kurz, k nehode by nedošlo.

DISKUSIA
29.7. 2019 0:00
Diskusia