MENU
Menu

Spektrum Postrach nacistov: Ivan Sidorenko bol najlepším sovietskym ostreľovačom

Ostreľovač Ivan Sidorenko nikdy nebol taký známy ako jeho kolega Vasilij Zajcev. Jeho životný príbeh sa nestal predmetom hollywoodskeho filmu a jeho meno pozná málokto. Pritom práve Sidorenko bol najúspešnejším ostreľovačom ZSSR.

Postrach nacistov: Ivan Sidorenko bol najlepším sovietskym ostreľovačom
Ivan Sidorenko sa narodil do chudobnej roľníckej rodiny 19. septembra 1919 v Smolenskej oblasti neďaleko dnešného Bieloruska. Pomerne dobre sa učil a jeho prvou láskou bolo umenie. Dokonca začal navštevovať Umeleckú vysokú školu v meste Penza, no keď v roku 1939 vypukla druhá svetová vojna, univerzitu opustil a prihlásil s k Červenej armáde.

Pevná ruka a skvelý zrak. Najlepší ostreľovači v dejinách

Dva roky strávil v pechotnom výcvikovom centre na Kryme. Cvičil sa za člena posádky mínometu a zúčastnil sa aj bitky o Moskvu. Sidorenkovi však napriek tomu chýbala akcia a keď mala jeho posádka voľno, vydával sa na vlastnú päsť loviť Nemcov. Ukázalo sa, že má mimoriadny strelecký talent. Podarilo sa mu k puške Mosin-Nagant zohnať teleskopický zameriavač, vďaka čomu mohol útočiť z veľkej vzdialenosti a včas sa stiahnuť. Netrvalo dlho, kým si ho všimli nadriadení.

Nájdite na fotkách ostreľovača. Zaručene sa vám to nepodarí

V mínometnej posádke bol Sidorenko zbytočný. Pridelili ho na novú pozíciu, mal učiť nadaných vojakov, ako sa stať ostreľovačmi. Žiakov mu vyberali ostrieľaní dôstojníci z radov mužstva. Podmienkou bol výborný zrak a dokonalá znalosť zbraní. Sidorenko využíval rôzne výcvikové metódy. Svojich žiakov napríklad brával priamo na bojisko, kde prebiehal doslova ostrý tréning. Práve pri takejto príležitosti sa udiala jedna z legendárnych príhod najúspešnejšieho sovietskeho ostreľovača.

Sidorenkovi sa totiž podarilo zničiť nemeckú cisternu s palivom. Presný zásah do nádrže spôsobil explóziu a celý konvoj, v ktorom sa cisterna pohybovala, musel zastať. Sniper doslova sám prerušil nepriateľskú zásobovaciu líniu a kým plamene uhasli, pohltili ďalšie tri protivníkove vozidlá.

Výcvik sniperov bol rýchly a účinný a pri obrane Moskvy zohrali sovietski ostrostrelci dôležitú úlohu. Všimli si ich aj Nemci, ktorí do bitky začali posielať húfy vlastných sniperov. Toto opatrenie však nefungovalo. Sidorenko a jeho muži boli podstatne skúsenejší a likvidovali všetkých, ktorí im išli po stope.

Sidorenko sa postupne stal zástupcom veliteľa 1122. pešieho pluku a naďalej pokračoval vo výcviku ostreľovačov. Počas kariéry mal 250 žiakov, mnohí z nich sa do dejín Červenej armády zapísali veľkými písmenami. Sám pritom naďalej aktívne bojoval a do konca vojny mal na konte 500 zabitých nepriateľov.

VIDEO: Hitlerova invázia do ZSSR: pozrite si ju vo farbe

Údajne. Sovietska propaganda totiž využívala „kult ostreľovačov" na zastrašenie nepriateľa a tak môže byť počet Sidorenkových zásahov nadhodnotený. To však nič nemení na fakte, že 4. júna 1944 si Sidorenko vyslúžil titul Hrdina Sovietskeho zväzu.

Počas vojny bol niekoľkokrát zranený, vždy sa však vrátil na front. Po zotavení z posledného zranenia sa však už nesmel pozrieť priamo na bojisko. Nadriadení usúdili, že je príliš cenný, a tak musel zostať na veliteľstve.

V armáde dosiahol hodnosť majora a po vojne pracoval ako predák v uhoľnej bani. Najúspešnejší ostreľovač Červenej armády zomrel 19. februára 1994.

DISKUSIA
27.11. 2018 8:00
Diskusia