Ľudia a nedospelé žraloky modré neďaleko seba plávajú denne a človek o tom zväčša ani netuší. Útokov je však minimum. K tomuto záveru prišli autori štúdie, ktorí skúmali niekoľko pláží na juhu amerického štátu Kalifornia.
„Myslím, že sme práve zatĺkli klinec do rakvy starej povere o tom, že keď ste vo vode so žralokom modrým, tak na vás zaútočí,“ povedal spoluautor štúdie Chris Lowe, ktorý pracuje ako morský biológ na Kalifornskej štátnej univerzite. Výskumníci zverejnili svoju štúdiu 2. júna 2023 v odbornom časopise PLOS ONE.

Útoky žraloka na človeka sú pomerne ojedinelé. Štatistiky napríklad hovoria, že v roku 2022 došlo vo vodách USA k 41 nevyprovokovaným útokom žraloka na človeka. Napriek tomu verejnosť vníma toto riziko ako veľmi vysoké. Čiastočne aj preto, že nevie, ako často prichádzajú ľudia a žraloky do bezprostrednej blízkosti.

A práve to chceli zistiť vedci na juhu Kalifornie. Raz mesačne po dobu dvoch rokov preto lietali s dronom nad plážami a zaznamenávali, kde všade spozorovali prítomnosť ľudí vedľa žralokov modrých. Najmä na dvoch miestach, južne od Santa Barbary a severne od San Diega, zaregistrovali prítomnosť nedospelých žralokov modrých v blízkosti ľudí až v 97 percentách prípadov. Dá sa teda povedať, že človek sa s týmto predátorom stýka na daných miestach prakticky na dennej báze. Napriek tomu došlo počas trvania štúdie na týchto plážach iba k jedinému útoku.

Nedospelé žraloky modré zväčša konzumujú živočíchy ako raje, ktoré žijú na morskom dne. Hoci tieto mladé jedince dorastajú do dĺžky asi 2,7 metra predtým, než dosiahnu dospelosť, sa možno ľudí boja.

U dospelých žralokov modrých je to inak. Samice dorastajú do dĺžky až šesť metrov a lovia najmä tulene a uškatce. Na človeka útočia častejšie, no nakoľko im nechutíme, zväčša sa uspokoja s testovacím uhryznutím. Vzhľadom na mohutnosť predátora a jeho čeľuste vyzbrojené mimoriadne ostrými zubami však táto ochutnávka neraz končí smrťou človeka.

„Neraz sa nám podarilo nafilmovať mladého žraloka, o ktorom ľudia v jeho blízkosti ani netušili,“ uviedol Lowe. „V jednom prípade dokonca sa dokonca plavec pohyboval priamo nad zvieraťom a nevedel o tom. Ak by ho pritom žralok chcel dostať, útočil by práve zospodu,“ uzavrel Lowe.