Sám neviem, prečo obľubujem malé krajiny, ktoré treba na mapách hľadať trochu dlhšie. Možno to bude aj tým, že je tam všetko akosi viac po ruke. V Luxembursku, na ktoré práve cielim, mi bude stačiť iba hlavné mesto Luxemburg. Vyskakujem z kamióna niekde na parkovisku v cudzom svete a šofér ma ubezpečuje, že odtiaľto sa ľahko dostanem do mesta. O pár hodín sa to aj potvrdilo a ja sa už netúlam na lúkach medzi údolím Pétrusse a Alzette, ktoré spásal najmä miestny dobytok.

Luxembursko

Krajina s dlhým názvom Luxemburské veľkovojvodstvo je štát nachádzajúci sa v západnej časti Európy. Ide o konštitučnú monarchiu. Severnú časť Luxemburska tvorí pohorie Ardeny s najvyšším vrchom Kneiff (560 m n. m.), na juhu sa nachádza úrodná dolina rieky Mosely. V jednej z najmenších krajín Európy s rozlohou 2 586,4 km² žije vyše 632-tisíc obyvateľov, z toho v hlavnom meste Luxemburg vyše 114-tisíc obyvateľov (údaj z roku 2017). Cudzinci tvoria takmer polovicu populácie. Úradnými jazykmi sú luxemburčina, nemčina a francúzština. Väčšina obyvateľov je rímskokatolíckeho vyznania.

Na začiatku bola pevnosť

Takmer identický názov krajiny sa preniesol aj do názvu jeho metropoly. Luxemburg vznikol z pevnosti na vrchole kopca Bock. Po svojom hlavnom meste dostala názov aj krajina. Tu teda majú celkom jasno, či bolo najskôr vajce alebo sliepka, ktorá ho zniesla. Žije tu takmer jedna pätina obyvateľov celého veľkovojvodstva a ide o jeden z troch štátov malej „únie“ Benelux. Je nielen jej členom, ale dokonca aj zakladateľom. Luxembursko je konštitučná monarchia, ktorej hlavou je veľkovojvoda Henrich I. Celá krajina svojou rozlohou 2 586 km² skôr pripomína mesto. Čo sa týka jej histórie, tu už možno počítať vo väčších číslach. Jeho názov je odvodený od Lucilinburhuc a neskôr Lützelburg (od slova malý).

Prvé stopy osídlenia siahajú do čias Keltov a pochádzajú z 2. storočia pred n. l. Rimania sem prenikli zhruba o sto rokov neskôr a oblasť dnešného Luxemburska bola súčasťou Rímskej ríše. V čase migrácie na starom kontinente na tomto území začali mnísi budovať kláštory. Vznik grófstva sa datuje od 10. storočia, keď dal gróf Siegfried postaviť malý hrad okolo hlavného mesta Château de Luxembourg. Tento stav vydržal do roku 1136, keď cisár Henrich IV. zomrel bez mužského potomka. Na vojvodstvo bolo povýšené v roku 1354 českým kráľom Karolom IV. Krajina bola dlhodobo pod nadvládou iných štátov. Svoju samostatnosť získala až v 19. storočí a to tiež nebolo zo dňa na deň. Dnes ide o posledné veľkovojvodstvo na svete.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MESTA, KTORÉ JE V MNOHÝCH SMEROCH VÝNIMOČNÉ, NÁJDETE V GALÉRII

Cez park do srdca mesta

Prehliadku mesta začínam na vlakovej stanici. Práve sem som sa dostal z diaľnice, kde som vystúpil z kamióna. Posilnený čerstvým kofeínovým nápojom, ktorého cena ma uistila, že som definitívne opustil východnú Európu a s mapou v ruke som sa teda mohol pobrať do ulíc metropoly jedného z najmenších štátov sveta. Zvládnutie niekoľkých naplánovaných zastávok by mi vzhľadom na miniatúrnu rozlohu nemalo zabrať veľa času, preto sa netreba nikde ponáhľať.

Na námestí Place de Gare je vedľa vlakovej stanice aj autobusová, čo je veľmi praktické. Možno sa odtiaľ dostať kamkoľvek v okolí – nielen v rámci Luxemburska, ale aj okolitých štátov za niekoľko desiatok minút. Presúvam sa po Avenue de la liberté, ktorá ma dostala k Sacré Coeur. Na moju smolu bol tento chrám práve v rekonštrukcii, a „obdivovať“ som tak mohol zväčša len stavebnícke pomôcky a náradie. Z priľahlej cesty sa už dala sledovať krásna panoráma srdca mesta. Od neho ma delila príjemná jesenná prechádzka parkom Vallée de la Pétrusse, ktorý je jedným z mnohých „pľúc“ mesta. Celá táto časť vyzerá ako jedno obrovské opevnenie, ale nájde sa tu aj niečo, čo sa tomu vôbec nepodobá. Ide o Place de la Constitution – terasy, ktoré sú vybudované na opevnení mesta a na ktorých sa do výšky vypína niekoľko štátnych vlajok. To je naozaj veľmi pekný pohľad.

Článok pokračuje na ďalšej strane.