MENU
Menu

Spektrum Palác sovietov: Pýcha Moskvy, ktorá by zmenila panorámu mesta

Palác sovietov je jedným z najslávnejších nedokončených architektonických projektov v dejinách. Najvyššia budova sveta mala stáť v Moskve a byť symbolom víťazstva socializmu a nového Sovietskeho zväzu. Nestalo sa tak, no plány na výstavbu Paláca sovietov dodnes udivujú nielen architektov.

Palác sovietov: Pýcha Moskvy, ktorá by zmenila panorámu mesta

Výstavbu Paláca sovietov navrhol už v roku 1922 Sergej Kirov, jeden z najpopulárnejších sovietskych vodcov. Stalo sa tak počas Prvého kongresu sovietov a nápad si získal priazeň drvivej väčšiny delegátov.

Ako je to možné? Kazachstan bol 4 dni celým Sovietskym zväzom

Takmer desať rokov sa však nič nedialo. Až v júni 1931 uverejnili noviny Izvestija oznam o súťaži, do ktorej majú architekti posielať svoje návrhy Paláca sovietov. Ešte v decembri toho istého roku nechali boľševici zničiť Katedrálu Krista Spasiteľa, ktorú považovali za symbol starého Ruska. Nová dominanta Moskvy mala byť oveľa väčšia a pompéznejšia.

Jedinečný príbeh odhodlania: Leonid Rogozov si sám vybral slepé črevo

Finalistami súťaže sa stalo päť architektonických tímov a vyhral ten pod vedením Borisa Michajloviča Jofana. Návrh skupiny počítal s 316 metrov vysokou budovou, ktorú by korunovala 100-metrová socha Lenina. Zastavaná plocha mala mať rozmer 11 hektárov a Palác sovietov mal vážiť ohromných jeden a pol milióna ton.

Palác sovietov: Pýcha Moskvy, ktorá by zmenila panorámu mesta

Ešte pred vojnou sa začalo so zhotovovaním železobetónovej základne, no po 22. júni 1941 skončili akékoľvek dodávky stavebného materiálu. Betón, žula i oceľ sa stali nevyhnutnou súčasťou vojenskej mašinérie a nemohlo sa nimi plytvať.

Do vesmíru ako Soviet, späť ako Rus: Kozmonaut, ktorý videl rozpad ZSSR z obežnej dráhy

Po vojne začali v Moskve vyrastať nižšie mrakodrapy a základy Paláca sovietov chátrali. Napokon sa rozhodlo o ich využití a na mieste, kde mala stáť pýcha socializmu, vznikol najväčší bazén sveta. No a dnes tu opäť stojí Katedrála Krista Spasiteľa, ktorú dokončili v roku 2000.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
15.9. 2019 22:00
Diskusia