Za oceľovými dverami je zbierka artefaktov a dokumentov, ktoré obsahujú obrovské množstvo ľudských poznatkov. Poznatkov, ktoré sme mali v roku 1940, práve vtedy sa totiž dvere na ďalšie tisícročia zavreli. Miestnosť dostala pomenovanie „Krypta civilizácie“ a išlo o prvý úspešný pokus zanechať momentku z istého časového obdobia pre ľudí budúcnosti. Bola to prvá známa časová kapsula.

S myšlienkou na vytvorenie takejto kapsule prišiel v roku 1936 rektor Oglethorpovej univerzity Thornwell Jacobs. Práve robil výskum o starovekých civilizáciách, keď si uvedomil, ako málo poznatkov o nich vlastne máme. Pamätajte, že sa písal rok 1936 a o mnohých aspektoch ríš spred tisíc rokov vtedy ľudia nemali ani poňatia. Aj preto chcel Jacobs vytvoriť miestnosť, ktorá by ľuďom v budúcnosti uľahčila skúmanie histórie.

Práce na projekte začali v auguste 1937. Jacobs spojil sily s filmárom Thomasom K. Petersom a jeho tím začal zbierať všetky možné predmety: fľaše od piva, stolné hry, hračky, riad, figuríny z obchodov s oblečením, spodnú bielizeň, holiace strojčeky, šijací stroj, kalkulačku, semená rastlín a tak ďalej. Kompletný inventár si môžete pozrieť tu.

V Krypte civilizácie je tiež viac než 600-tisíc strán textu na mikrofilmoch. Je v nich zhrnutá väčšina poznatkov, ktoré ľudstvo do roku 1940 nadobudlo. Nachádzajú sa tu aj zvukové nahrávky hlasov Adolfa Hitlera, Josifa Stalina, Benita Mussoliniho a Franklina Roosevelta, ale napríklad aj Pepka námorníka. Na druhej strane by ste tu nenašli žiadne zlato či šperky, Jacobs sem nechcel zbytočne lákať zlodejov.

Miestnosť má plochu 18 metrov štvorcových, nachádza sa dva metre pod zemou a vytesali ju do pevného žulového podložia. Steny sú obložené porcelánom, aby sa dnu nedostala vlhkosť, a všetky predmety majú navyše vlastný obal naplnený inertným dusíkom, aby nedochádzalo k ich oxidácii.

Dátum otvorenia krypty je stanovený na rok 8113. Vytýčili ho jednoducho tak, že rok 1936 určili ako stredový bod medzi založením egyptského kalendára v roku 4241 pred Kristom a rokom otvorenia miestnosti.

Na dverách je nápis v angličtine, ktorý okrem iného žiada ľudí, aby miestnosť neotvárali predčasne. Jacobs ale myslel aj na to, že o šesťtisíc rokov možno ľudia nebudú vedieť po anglicky, a tak je v stene miestnosti zvonku zabudovaný prístroj, ktorý vie človeka naučiť anglicky.