MENU
Menu

Spektrum Ostrov Palmerston: Miesto, kde sú všetci príbuzní

Koralový atol Palmerston je súčasťou Cookových ostrovov a zároveň je jednou z najizolovanejších obývaných častí Pacifiku. Leží 3200 kilometrov od Nového Zélandu, nie je tu letisko a zásobovacia loď sem prichádza len dvakrát ročne. Cesta sem je dlhá a tŕnistá a podujmú sa na ňu len najodvážnejší. Ľudia na Palmerston však neprichádzajú len kvôli tomu, že ide o tropický raj, ale najmä pre jeho históriu.

Ostrov Palmerston: Miesto, kde sú všetci príbuzní
Atol Palmerston pozostáva zo šiestich malých ostrovčekov prepojených piesočnými valmi, ktoré vytvárajú lagúnu. Zaberá 56 kilometrov štvorcových, obývateľná plocha však netvorí ani tri percentá jeho rozlohy.

Záhadné ruiny v Pacifiku: Vedcom lámu hlavy už stovky rokov

Prvý človek, ktorý vstúpil na Palmerston, bol James Cook v roku 1777. Ten dal atolu meno po britskom lordovi admirality Henrym Templovi, druhom vikomtovi z Palmerstonu. Počas nasledujúceho storočia však bol atol neobývaný. V roku 1860 však učaril Williamovi Marstersovi, ktorý pracoval ako výrobca sudov na veľrybárskej lodi.

O tri roky neskôr sa Marsters na atole usadil s manželkou, dcérou náčelníka jedného z kmeňov, ktoré žili na Cookových ostrovoch, a jej dvomi sesternicami. Z naplaveného dreva pomaly postavili obytné budovy, kaplnku a miestnosť pre vyučovanie.

FOTO: Pamätníky vojny v Pacifiku: tieto vraky pripomínajú tisícky mŕtvych

S tromi ženami splodil William Marsters 17 detí a ich potomkovia tvoria dnes takmer celé obyvateľstvo Palmerstonu. Len traja zo 62 ľudí nemajú za predka Williama.

Ostrov Palmerston: Miesto, kde sú všetci príbuzní
Predtým, než Marsters zomrel, zorganizoval komunitu na ostrove tak, aby jeho tri manželky a ich deti dostali na starosť približne rovnaké časti atolu. Jeho usporiadanie funguje dodnes. Manželstvo členov z jednej skupiny je zakázané. Obyvatelia Palmerstonu sú hrdí na svojho predka z Veľkej Británie. Pri slávnostných príležitostiach mávajú britskou vlajkou, v domovoch majú fotografie kráľovnej a spomínajú na návštevy kráľovskej jachty Britannia. Oficiálne spadá atol pod administratívu Cookových ostrovov, ktoré patria Novému Zélandu, v roku 1954 však vláda uznala zvrchovanosť Marstersových potomkov na území Palmerstonu.

Život je tu jednoduchý. Na atole neexistujú obchody, sú tu iba dve latríny a pitná voda sa vyrába z dažďovej. Peniaze sa používajú len vtedy, keď príde zásobovacia loď, inak tu funguje výmenný obchod. Elektrina funguje iba od šiestej ráno do polnoci. So svetom spája ostrovanov len jeden telefón. Ako ste zrejme odhadli, stravu tvoria ryby, ovocie a zelenina. Približne tonu rýb vymenia Palmerstončania raz za pol roka so zásobovacou loďou za ryžu a palivo do generátorov.

FOTO: Zabili ich plasty: Presvedčte sa, ako odpad decimuje vtáčiu populáciu

Ročne navštívi Palmerston asi tucet lodí s turistami. Nie sú tu však žiadne hotely, a tak cudzinci bývajú priamo s rodinami. Sú vítaným zdrojom príjmu, ostrovania by sa však zaobišli aj bez nich. Pre život peniaze prakticky nepotrebujú.

DISKUSIA
17.4. 2019 0:00
Diskusia