MENU
Menu

Spektrum Odvážne expedície, ktoré sa záhadne stratili

V dnešnom veku satelitných snímok a lietadiel je nesmierne ľahké objavovať a mapovať nové miesta či nájsť stratených ľudí. V minulosti to také jednoduché nebolo. Mnohé výpravy doslova zmizli z povrchu Zeme. Niektoré sme odvtedy objavili, iné chýbajú dodnes. Zoznámte sa s niektorými expedíciami, ktoré záhadne zmizli.

Odvážne expedície, ktoré sa záhadne stratili

Posledná Cabotova expedícia

John Cabot bol po Vikingoch prvý Európan, ktorý objavil Severnú Ameriku. Jeho historická plavba s najväčšou pravdepodobnosťou zakotvila v Bonaviste v Newfoundlande v júni 1497. Spôsobom, ktorý sa veľmi podobá pristátiu na Mesiaci, posádka nakrátko opustila loď, aby vztýčila pápežský prápor a požiadala o pozemok pre Anglicko. Ďalšie dni strávili skúmaním pobrežia z vody. Po návrate do Anglicka oslavovali Cabota ako hrdinu, získal odmenu desať libier (hodnotu dvojročnej mzdy robotníka) a dôchodok 20 libier ročne. Neskôr zorganizoval druhú výpravu do Nového sveta, ktorú tvorilo päť lodí. V máji 1498 opustil Bristol.

FOTO: Balónom na severný pól: Fotky expedície boli desaťročia uviaznuté v ľade

Posledná zmienka o výprave pochádzala od španielskeho vyslanca v Londýne, ktorý uviedol, že flotilu zachytila búrka a jedna loď musela zostať v Írsku. Zvyšok flotily pokračoval v plavbe. Ďalšie záznamy o výprave neexistujú. Podľa niektorých domniekok sa Cabot vrátil do Anglicka, kde dožil. Túto teóriu podporuje skutočnosť, že jeden z mužov, ktorý ho sprevádzal na poslednej plavbe, Lancelot Thirkell, žil v Londýne v roku 1501.

Odvážne expedície, ktoré sa záhadne stratili

Expedícia Vivaldi

Z histórie vieme, že Kolumbus nehľadal Ameriku, ale Indiu. S rovnakým úmyslom, už o dve storočia skôr, v roku 1291vznikla expedícia Vivaldi. Bratia Vandino a Ugolino Vivaldiovci odišli z Janova na plavbu do Indie pozdĺž južného cípu Afriky. Vybavili sa zásobami jedla na desať rokov, takže očividne vedeli, že budú preč dlho. V polovici roka 1291 preplávali Gibraltárskym prielivom a viac ich už nikto nevidel. Osud expedície túžili zistiť mnohí, prvý pokus urobil Lancelott Malocell v roku 1312. Plavil sa až na Kanárske ostrovy, kde postavil pevnosť, na ktorej strávil vyše dve desaťročia bez toho, aby našiel akékoľvek stopy stratených bratov.

FOTO: Prelomová expedícia: Storočné zábery z expedície do Antarktídy berú dych

Začiatkom 13. storočia išiel hľadať nezvestného otca a strýka Ugolinov syn Sorleone. Podľa niektorých zdrojov dorazil pravdepodobne do Mogadiša, ale nenašiel ich. Zmienka o ďalšej výprave pochádza z roku 1455, keď prieskumník Antoniotto Uso Di Mare tvrdil, že stretol potomka človeka, ktorý cestoval s bratmi. Podľa neho dorazili až do Senegalu, kde ich zajali a držali v zajatí po zvyšok života.

Odvážne expedície, ktoré sa záhadne stratili

Franklinova stratená expedícia

V roku 1845 sa britský prieskumník Sir John Franklin vydal s malým tímom k poslednej nezmapovanej časti tzv. Severozápadného priechodu. Cestovali na dvoch lodiach, pričom z Anglicka vyplávali v máji. Ich osudy neboli známe až do roku 2016. Zmiznutie lodí vyburcovali verejnosť i vládu, ktorá vypravila v roku 1848 tri prieskumné tímy, jeden po súši a dva po mori, ktoré nezaznamenali úspech. Dnes vieme, že lode uviazli v roku 1846 v ľade pri Ostrove kráľa Viliama. Franklin zomrel v júni 1847. Zvyšok posádky opustil lode a putoval po súši späť k civilizácii. Tento „výlet" však vyústil do ich smrti. Podľa analýzy niektorých kostí sa posádka uchýlila ku kanibalizmu. Kanadskí vedci v roku 2016 objavili jednu z lodí, ktorá bola takmer v nedotknutom stave. Nález naznačuje, že posádka s najväčšou pravdepodobnosťou prestúpila na druhú loď, s ktorou sa pokúsila vyplávať, no keď opäť uviazli v ľade vydali sa po vlastných.

Odvážne expedície, ktoré sa záhadne stratili

Peter Tessem a Paul Knutsen

V roku 1919 nórsky prieskumník Roald Amundsen putoval s výpravou pozdĺž severného pobrežia Ruska, keď jeden z členov posádky, Peter Tessem, začal trpieť chronickými bolesťami hlavy. Spolu s ďalším prieskumníkom, Paulom Knutsenom, ktorý už oblasťou predtým cestoval ho preto nechali na myse Čeljuškin. Roald veril, že sa dostanú do neďalekého mesta Dikson, vzdialeného niečo vyše mesiaca cesty. Knutsen poznal umiestnenie zásobovacích klietok v oblasti, takže im nemalo hroziť žiadne nebezpečenstvo.

Kam sa hrabe Indiana Jones. Toto sú najdrsnejší objavitelia v dejinách

Ani do roku 1920 však obaja muži do Diksonu nedorazili. Nórska vláda zorganizovala pátranie, ale nenašli ich. Sovieti začali pátranie v roku 1921, pričom našli nórske sane a list, v ktorom muži písali, že sú v poriadku. V roku 1922 sovietsky výskumný tím náhodou objavil vedecké vybavenie mužov a zakrátko pravdepodobne telo jedného z nich. Hoci ho nedokázali identifikovať, mal na sebe zlaté hodinky s Tessemovým menom. Telo ležalo na dohľad od mesta Dikson. Miesto dnes označuje žulový pamätník s Tessemovým menom.

Odvážne expedície, ktoré sa záhadne stratili

Sea Gull a jej zmiznutie

V auguste 1839 americké námorníctvo kúpilo bývalú pilotnú loď, ktorú premenovalo na Sea Gull. Loď mala slúžiť na prieskumné expedície zamerané na mapovanie Antarktídy a Tichomoria. Problémy nastali, keď loď dosiahla juh Južnej Ameriky - Cape Horn. Expedíciu spomalil silný vietor, obrovské vlny a sneh. Loď uviazla na niekoľko mesiacov, kým opäť nevyplávala v apríli 1840. Vietor bol však stále veľmi silný, čo neumožňovalo ďalšiu plavbu. V noci 28. apríla sa posádka rozhodla vrátiť späť do prístavu. Naposledy Sea Gull zazreli ešte o polnoci, no do prístavu nikdy nevplávala. Sea Gull dodnes zostáva na zozname plavidiel Amerického námorného inštitútu, ktoré sa navždy stratili.

DISKUSIA
6.8. 2019 10:00
Diskusia