MENU
Menu

Spektrum Odhalili najvyššiu sochu sveta. Uhádnete, koľko meria?

Sardár Patél bol prvým indickým zástupcom premiéra. V jeho domovine mu nedávno odhalili tak trochu kontroverznú Sochu jednoty. Meria 182 metrov a je oficiálne najvyššou sochou sveta.

Odhalili najvyššiu sochu sveta. Uhádnete, koľko meria?
(Foto: Wikipedia/Government of India)
Pred dokončením Sochy jednoty bola najvyššou sochou sveta Čung-jüan ta-fu, podobizeň Budhu v Číne, ktorá meria 128 metrov. Indovia teda svojich susedov predbehli o poriadny kus a ak k Patélovej soche prirátame aj 58-metrový podstavec, dovedna bude merať takmer štvrť kilometra.

Soche siahajú na penis tisíce žien, takto jej ho vyleštili

Socha jednoty stojí na malom riečnom ostrove menom Sadhu Bet a hľadí smerom na vodnú nádrž Sardár Sarovan. S pevninou ju spája most. Architektonické veľdielo stálo asi 400 miliónov eur a keď ho úplne dokončia, v jeho podstavci sa bude nachádzať návštevnícke centrum a múzeum. Neďaleko sochy zasa plánujú otvoriť okrasnú záhradu, zábavný park a dokonca aj hotel, keďže sa predpokladá, že dielo pritiahne veľké množstvo turistov. Tým bude umožnené vystúpiť do výšky 153 metrov, kde sa nachádza vyhliadková galéria.

Rodoský kolos: Div sveta, ktorý padol za obeť "hnevu boha"

Socha je kontroverzná z viacerých dôvodov. Hlavným je nútené vysťahovanie 185 rodín, z ktorých väčšina patrila k pôvodným domorodým obyvateľom a disponovala špeciálnymi právami. Ich členovia sa sťažujú, že od vlády nedostali dostatočnú kompenzáciu.

Odhalili najvyššiu sochu sveta. Uhádnete, koľko meria?
Zdroj: filip.hloza
(Foto: Wikipedia/Anna Frodesiak)
Sťažnosti sa týkajú aj obrovského plytvania verejnými zdrojmi na projekt, ktorý bude rekordný len dva roky. V roku 2020 totiž Indovia dokončia sochu panovníka Šivádžiho, ktorý žil v 17. storočí. Monument bude merať až 212 metrov.

V Číne odhalili sochu boha vojny, je veľkolepá

Sardár Patél si však v očiach väčšiny Indov pamätník zaslúži. Považuje sa totiž za jedného z otcov indickej štátnosti. Najmä jeho zásluhou sa podarilo spojiť stovky rozdrobených štátnikov do jedného nezávislého útvaru. Prezývali ho „Železný muž Indie" kvôli odhodlaniu, s ktorým sa otázke vytvorenia samostatnej Indie venoval. Dokonca sa mohol stať aj prvým premiérom novej krajiny, tento post však napokon obsadil Džaváharlál Néhrú a Patél sa stal k nevôli mnohých nacionalistov len jeho zástupcom.

FOTO: Najšialenejšie sochy sveta: Naozaj existujú

Patél sa stal ikonou extrémnej indickej pravice i súčasnej vládnej strany. Mnohí preto vnímajú sochu ako spôsob, ako sa zapáčiť potenciálnym voličom. Indiu totiž budúci rok čakajú parlamentné voľby.

DISKUSIA
17.11. 2018 9:00
Diskusia