Soľná katedrála v Zipaquire
Na úvod vám ponúkame jednu z najunikátnejších - Soľnú katedrálu v Zipaquire v Kolumbii. Veľkolepá katedrála leží 182 metrov hlboko pod zemou a vznikla z bývalej soľnej bani. Pôvodne slúžila ako malá svätyňa, v ktorej sa modlili baníci pred nebezpečnou cestou do hlbín zeme. Časom z nej vznikla katedrála známa na celom svete. Čarovne v nej pôsobí najmä modré osvetlenie, ktoré vytvára ilúziu malého jazierka. Katedrálu v Zipaquire každoročne navštívi viac ako 600-tisíc obdivovateľov.

Katedrála Zjavenia Panny Márie v Brazílii

a
Zdroj: Shutterstock

Brazílska katedrála je naozaj úžasným dielom, ktoré vytvoril renomovaný architekt Oscar Niemeyer. Zaujímavosťou je kruhový pôdorys s priemerom 70 metrov a to, že je zapustená do zeme, preto zvonku vidieť iba 42 m vysokú strechu, na ktorej sa stretáva 16 zakrivených betónových stĺpov vytvárajúcich pomyselnú korunku. Základný kameň stavitelia položili v roku 1958 a stavbu dokončili v roku 1970. Okolo katedrály je 12 metrov široká vodná nádrž, ktorá funguje ako prirodzená klimatizácia. Do katedrály môžete vstúpiť tmavým podzemným tunelom, ktorý vás zavedie do veľkej hlavnej miestnosti zdobenej náboženskými postavami. 

Milánsky dóm

a
Zdroj: Shutterstock

Il Duomo di Milano pozná viacero našincov, pretože leží neďaleko. Majestátna katedrála vyniká veľkosťou i históriou, pretože v dejinách zohrala veľkú rolu v etablovaní kresťanstva a katolíckych tradícií. Výstavba trvala od 14. až po začiatok 16. storočia. Dóm patrí k najväčším na svete, je druhou najväčšou katedrálou v Taliansku, hneď po Bazilike sv. Petra v Ríme a druhou najväčšou gotickou katedrálou na svete - po najväčšej gotickej katedrále na svete v Seville. Chrám je 157 metrov dlhý a 109 metrov široký. Všetky steny sú z mramoru, ktorý vyžaduje nesmierne komplikovanú a zdĺhavú údržbu.

Opátstvo Mont St. Michel

a
Zdroj: Shutterstock

Neuveriteľne pôsobivé je i toto známe francúzske umelecké dielo, ktorého história siaha do roku 708. Tí, ktorí kláštor videli na vlastné oči vravia, že ide o najkrajšie miesto na svete. Úžasným ho robí predovšetkým to, že leží na malom ostrovčeku, ktorý je spolu so zálivom zapísaný do Svetového zoznamu UNESCO. Ostrov leží iba kilometer od pobrežia a je prílivový. Rozdiel medzi výškou morskej hladiny pri prílive a odlive je 15 metrov, takže kláštor buď obklopuje more alebo mokrý piesok. Kostol do značnej miery prispel k našim poznatkom o stredoveku, pretože v ňom našli množstvo dokumentov a rukopisov. Od 15. storočia opátstvo využívali aj ako väzenie, od 19. storočia však slúži výlučne na cirkevné účely. Ročne ho navštívi vyše 2,5 milióna návštevníkov.

Kolínsky dóm

a
Zdroj: Shutterstock

Kölner Dom vám zaručene vyrazí dych. Najvyšší bod katedrály dosahuje až 157 metrov, čo je na kostol naozaj veľa. Úchvatná je i jeho dĺžka, ktorá je 144 metrov, pričom na stavbu katedrály stavitelia spotrebovali viac ako 300 000 ton kameňa. Vojde do nej viac ako 4 000 ľudí, pričom náklady na prevádzku ročne presiahnu 10 miliónov eur. Nečudo, že dóm stavali viac ako 600 rokov. Vedeli ste, že mesto počas druhej svetovej vojny masívne bombardovali, no napriek tomu katedrála ostala stáť? Táto jediná klasická katedrála na nemeckej pôde je od roku 1996 zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO.  

Bazilika svätého Marka

a
Zdroj: Shutterstock

Bazilica di San Marco je najdôležitejší náboženský chrám v Benátkach. Tvorí dominantu a turisticky najpríťažlivejší objekt Námestia svätého Marka. Už samotná veľkosť budovy svedčí o jej dôležitosti. Na dĺžku meria 77 metrov a na šírku 63 metrov. Možno ste netušili, ale ide o najlepšie zachovaný príklad byzantskej architektúry na svete. Kostol sv. Marka na tomto mieste stál už v rokoch 828 až 832, lenže na sklonku 10. storočia ľahol popolom a znovu ho postavili v rokoch 1063-1094. Vnútro katedrály je impozantné. Má bohatú mozaikovú, maliarsku i sochársku výzdobu. Napríklad v bazilike je vyše 4 200 metrov štvorcových mozaík z farebných sklenených kociek. Famózna je aj zvonica s piatimi zvonmi a na výhliadkovú plošinu sa dostanete pohodlne výťahom.