Najväčší detský masový hrob, aký sa kedy našiel. Tak označujú archeológovia jeden zo svojich najväčších objavov, ktorý sa im podaril v juhoamerickom Peru. Ani jeden z ľudí, ktorých našli, nebol v čase smrti starší než 14 rokov. Aká civilizácia si mohla vyžadovať také kruté obete?

Objavili najväčší detský masový hrob, obetiam trhali srdcia
Zdroj: Profimedia

Vedci predpokladajú, že deti vo veku od päť do 14, ktorých na nálezisku zatiaľ objavili 227, zomreli pred najmenej 500 rokmi. Zabili ich počas dažďa a uložili do zeme tak, aby hlavami smerovali k oceánu. To naznačuje, že deti obetovali Chimúovia, príslušníci jednej z najsilnejších civilizácií na danom území. Zrejme tak urobili, aby uspokojili bohov.

Našli hlavu vlka starú 40-tisíc rokov, je dokonale zachovaná

Presné obdobie smrti týchto detí je ťažké určiť, odhaduje sa však, že zomreli medzi rokmi 1200 až 1400, keď bola civilizácia Chimúov na vrchole. Potom ju doslova prevalcovali Inkovia, a tí zasa podľahli Španielom. Chimúovia uctievali okrem iných aj mesačného boha Shi a verili, že Mesiac má väčšiu moc ako Slnko. Ľudské obete boli bežnou súčasťou spirituálnych obradov a je vysoko pravdepodobné, že deti z masového hrobu zomreli práve v spojitosti s bohom Shi. Väčšina tiel javí známky toho, že im boli vytrhnuté srdcia.

Nemravná rytina stará 1800 rokov? Pre Rimanov mal penis celkom iný význam

227 mŕtvych pritom nie je konečný počet. Archeológovia tvrdia, že kdekoľvek v blízkosti hrobu začnú kopať, narážajú na ďalšie telá. Neoficiálne je ich už 250 a k tomu treba prirátať aj ostatky 40 dospelých bojovníkov.

Archeologické nálezisku s názvom Pampa La Cruz je pre vedcov doslova studnicou objavov. V júni tu na inom mieste našli 56 tiel detí a v apríli ich bolo až 140 a k tomu ešte 200 ostatkov lám.

Pampa La Cruz je súčasťou archeologickej lokality Chan Chan. Rovnomenné mesto bolo svojho času najväčším na Zemi a Chimúom sa v ňom okrem iného darilo aj zavlažovať púšť a meniť ju na úrodnú pôdu.

Našli najstarší vrak lode, zmení náš pohľad na moreplavbu

V roku 1470 však Chan Chan dobyl inkský vládca Topa Inca Yupanqui a mesto začalo upadať. Španieli potom jeho dielo dokonali. Dnes, po takmer 500 rokoch, mu hrozí zánik. Stavby zhotovené z nepálených tehál sa vplyvom počasia pomaly rozpadajú. Vplyv zrážok si už pred stáročiami všímali aj samotní Chimúovia, ktorí chceli práve prostredníctvom ľudských obetí odohnať El Niño. Práve tento fenomén je totiž spojený so zvýšeným úhrnom zrážok. Ako sa ukázalo, obetovanie detí nefungovalo.

Autor: Noel
Foto: Profimedia