Nové slovenské maskáče odolajú vode, ohňu aj prachu
8. 6. 2012, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:03)

Zdroj: kap
Multifunkčné armádne maskáče sú pevnejšie, vodeodolné i priedušné, so zníženou horľavosťou a zachovávajú si pôvodnú farbu v každom prostredí.
Textilní výskumníci zo Žiliny na nich budú pracovať ešte rok. Potom sa budú môcť predávať aj do iných štátov.
Klasická poľná uniforma sa vyrába z polyesteru a bavlny. Takýto materiál má však viacero nevýhod. „V rámci projektu, ktorý sa začal minulý rok v spolupráci s ministerstvom obrany, sa maskáče snažíme podstatne vylepšiť,“ uviedol Jozef Šesták, riaditeľ Výskumného ústavu textilných technológii. Armáda požiadala o zvýšenie pevnosti, odolnosti proti vode a zníženie horľavosti, pretože poľná uniforma horí! „My sme to zlepšili nanotechnológiami. Vyvinuli sme roztoky (nano soli), ktoré zapríčinia, že kvapka vody roluje po povrchu látky a naberá nečistoty, ktoré textília obsahuje,“ vysvetlil Šesták.

Zdroj: kap
Neupravená textília: Klasická poľná uniforma
Pri tomto samočistiacom efekte sa inšpirovali lotosovým listom, ktorý sa správa podobne. Zároveň však látka dýcha a človek nie je ako v pršiplášti. Armáda potrebuje, aby si maskáče udržali stále rovnakú farbu aj v prašnom a slnečnom počasí. „Sme v polovici, ale prvé prototypy sú už hotové. Pripravujeme ďalšie skúšky v prevádzkových podmienkach,“ informoval Šesták. Projekt majú ukončiť budúci rok, ústav vypracuje kompletný postup, ako takúto uniformu vyrobiť. „V rámci NATO nie sú informácie, že by nejaká členská krajina používala v poľných uniformách nanotechnológie. Počítame s tým, že po skončení projektu sa budú maskáče predávať aj do iných štátov,“ uzavrel Šesták. Cenu multifunkčných maskáčov zatiaľ neprezradil.
Zdroj: kap
Špeciálna textília: Nanotechnológie sú viditeľné