MENU
Menu

Spektrum Nočné bosorky naháňali Nemcom strach, uznania sa nedočkali

Nemali radary, guľomety, vysielačky ani padáky. Ženy z 588. nočného bombardovacieho pluku sovietskeho letectva riskovali pri misách všetko. Len s kompasom, mapou, pravítkami, stopkami a ceruzkami sa vydávali na nálety, ktoré neraz končili nešťastne. Vyslúžili si preto hrozivú prezývku: Nočné bosorky.

Nočné bosorky naháňali Nemcom strach, uznania sa nedočkali
Vznik čisto ženskej letky bol výsledkom toho, že obyvateľky ZSSR sa chceli aktívnejšie podieľať na vojnovej činnosti. Mnohé z nich už nechceli hrať druhé husle v továrňach, zatiaľ čo ich otcovia, manželia či synovia zomierali na fronte. Plukovníčka Marina Rasková, ktorú neskôr prezývali aj „sovietska Amelia Earhartová", dostávala už od leta 1941 množstvo listov od rôznych žien z celej krajiny. Chceli sa angažovať a Rasková brala ich žiadosti vážne. Požiadala Stalina, aby nechal sformovať ženské letecké pluky a ten jej v októbri vyhovel. Vznikli tri čisto ženské letecké pluky a v istom smere sa ZSSR stal najprogresívnejšou krajinou v oblasti ženských práv. Žiadna iná krajina totiž nedovoľovala ženám zúčastňovať sa bojových náletov. Napokon sa ale stalo, že jediným naozaj výlučne ženským plukom bol ten s poradovým číslom 588.

Jedinečný príbeh odhodlania: Leonid Rogozov si sám vybral slepé črevo

Formovanie pluku začalo v roku 1942 v mestečku Engels neďaleko Stalingradu. Prišlo asi 400 žien vo veku od 17 do 26 rokov. Privítala ich plukovníčka Rasková a dostali uniformy, ktoré im boli priveľké. Mnohé z nich si museli vypchávať topánky látkami. Navyše im pridelili zastaralé vybavenie a lietadlá, ktoré mali použiť v boji, boli určené na postrekovanie polí.

134138
134138
Zdroj: akg-images
Polikarpov Po-2 bol síce kvalitný dvojmiestny dvojplošník, ale do boja bol naozaj nevhodný. Rám bol prevažne z preglejky, na ktorej bolo natiahnuté plátno. Neposkytoval žiadnu ochranu nielen pred guľkami, ale ani pred počasím. Pilotky vo výškach drkotali zubami a riskovali omrzliny aj vtedy, keď neúradovala ruská zima. Stačilo sa neopatrne dotknúť zmrznutého lietadla a hrozilo, že vám ihneď primrzne koža.

FOTO: Jedinečné snímky zo ZSSR: Pozrite si zábery amerického "špióna"

Stroj bol navyše schopný niesť len dve bomby. Často sa tak stávalo, že Nočné bosorky vzlietali osemkrát za noc, aby úspešne dokončili misiu. Legendárna veliteľka Nadežda Popová, ktorá sa zúčastnila 852 náletov, vzlietla počas jednej noci dokonca 18-krát. A lietadlo, hoci kvalitné, bolo navyše pomalé a vysoko horľavé. Na druhej strane ale poskytovalo pilotkám značnú výhodu: kvôli primitívnej konštrukcii ho radary takmer nedokázali zachytiť. Keď sa letkyňa blížila k cieľu, vypla motor a nad miesto, kde mala jej kolegyňa zhodiť bomby, jednoducho doplachtila. Lietadlo kĺzalo pomaly, približne polovičnou rýchlosťou pádu parašutistu, a navyše bolo tiché. Z toho vzniklo pomenovanie „Nočné bosorky". Začali kolovať legendy, že nemeckí vojaci sa v noci boja fajčiť, aby ich náhodou pilotky nespozorovali.

Nočné bosorky naháňali Nemcom strach, uznania sa nedočkali
Zľava: Táňa Makarová, Vera Veliková, Polina Gelmanová, Jekaterina Rjabová, Jedokja Nikulinová a Nadežda Popová
Nemci zasa šírili iné fámy, napríklad o tom, ako Sovieti vylepšujú zrak svojich pilotiek experimentálnymi liekmi. Vraj mali vďaka tomu vidieť v noci ako mačky. Nemecké veliteľstvo tiež ponúkalo prestížny Železný kríž každému vojakovi, ktorému sa podarí zostreliť niektorú z Nočných bosoriek.

Sovietske pilotky si uvedomovali svoje slabé stránky a lietali výhradne v noci a v trojčlenných skupinách. Dva stroje fungovali ako návnady a priťahovali pátracie svetlá a protilietadlové zbrane. Tretie plnilo bombardovací účel. Postupne sa vystriedali, až kým všetky lietadlá nezhodili bomby.

Postrach nacistov: Ivan Sidorenko bol najlepším sovietskym ostreľovačom

Do karát im hrala aj nízka rýchlosť, ktorú dokázali Polikarpovy vyvinúť. Nemecké stroje boli oveľa rýchlejšie a ťažko sa im poľovalo na pomalé sovietske lietadlá. Aj vďaka tomu Nočné bosorky tak často unikali a bezpečne sa vracali na základne. Ale nie vždy.

Nočné bosorky naháňali Nemcom strach, uznania sa nedočkali
Maria Raskova
Počas vojny prišiel pluk o 32 pilotiek vrátane plukovníčky Raskovej. Stala sa prvou osobou, ktorá mala v rámci vojny v ZSSR štátny pohreb so všetkými poctami. Jej popol pochovali v Kremli. 23 pilotiek vrátane nej dostalo titul „Hrdinka Sovietskeho zväzu".

Celoštátnej úcty sa však Nočné bosorky nedočkali. Počas vojenskej prehliadky v Moskve krátko po konci vojny im zakázali účasť. Dôvod? Biedne a príliš pomalé lietadlá. A hoci mnohým to vadilo, vedeli, že si vyslúžili svoje miesto v dejinách.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
6.10. 2019 22:00
Diskusia